Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza II edycja konkursu „Szkoła z klimatem”

Rusza II edycja konkursu „Szkoła z klimatem” fotolia.pl

200 tys. zł wynosi pula konkursu „Szkoła z klimatem”, w którym udział mogą wziąć uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wystarczy zgłosić eko-projekt, który może zostać zrealizowany na terenie szkoły i w jej otoczeniu.

Głównym celem konkursu jest propagowanie wiedzy o zmianach klimatycznych, zapoznanie z zagrożeniami, jakie ze sobą niosą oraz z przykładami, jak im przeciwdziałać. – W polskich miastach od kilkunastu lat wdrażane są strategie, których celem jest ochrona przed zmianami klimatycznymi. Podejmowane są wspólne wysiłki na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, wdrażane są rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej. Chodzi o zaangażowanie uczniów w lokalne problemy i próbę znalezienia konkretnych rozwiązań.

W konkursie mogą wziąć udział zespoły projektowe reprezentujące publiczne i niepubliczne miejskie szkoły ponadpodstawowe z terenu całego kraju. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 20 uczniów oraz nauczyciela. Placówki mogą zgłosić więcej niż jeden projekt. W pierwszej kolejności uczniowie opisują, z jakimi problemami i wyzwaniami musi się zmierzyć szkoła oraz jej najbliższe otoczenie i jakie skutki zmian klimatycznych są najbardziej dotkliwe dla jej funkcjonowania. Następnie na tej podstawie opracowują Mini Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. 

Wypełniony formularz wraz z załącznikami szkoły przesyłają na specjalny adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 czerwca 2022 r. Regulamin konkursu, formularz oraz materiały edukacyjne są dostępne na stronie: konkurs szkoła z klimatem.

Do pierwszej edycji konkursu „Szkoła z klimatem” zgłoszono 125 projektów z całej Polski. Nagrodę główną – 100 tys. zł – otrzymała szkoła z województwa śląskiego. Przyznano także pięć wyróżnień. Tym razem na uczniów czekają nagrody o łącznej wartości 200 tys. zł: nagroda główna wynosi 100 tys. zł, nagroda za zajęcie drugiego miejsca to 50 tys. zł, zaś trzecie miejsce zostanie nagrodzone kwotą 25 tys. zł. Przewidziano również pięć wyróżnień – każde w wysokości 5 tys. zł. Środki będą mogły zostać wykorzystane na realizację pomysłów w całości lub części oraz na działania edukacyjne dotyczące zmian klimatu. 

Źródło: MEiN

Czw., 30 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska