Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostwo Powiatowe w Wieluniu z grantem w konkursie na Model Dostępnej Szkoły Podstawowej

Starostwo Powiatowe w Wieluniu z grantem w konkursie na Model Dostępnej Szkoły Podstawowej fotolia.pl

1,35 mln zł grantu otrzymało Starostwo Powiatowe w Wieluniu w ramach konkursu Model Dostępnej Szkoły Podstawowej. Pierwsze w województwie łódzkim wsparcie trafi do dwóch placówek, których zadaniem jest edukacja uczniów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej.

Celem konkursu zaproponowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej było wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły Podstawowej, który wyznaczy standardy w obszarach dostępności architektonicznej, w wymiarze technicznym, edukacyjnym, społecznym oraz w zakresie organizacji szkoły oraz procedur. Model ten będzie wkrótce testowany w prawie 200 szkołach podstawowych w całej Polsce w ramach dwóch projektów, których beneficjentami są Fundacja Fundusz Współpracy i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Łącznie na te działania przeznaczonych zostanie ponad 130 mln zł.

W wybranych szkołach, na podstawie przeprowadzonych audytów dostępności, są opracowane indywidualnie plany poprawy dostępności szkoły obejmujące m.in.:

  • eliminowanie barier architektonicznych w budynkach szkół, zgodnie ze standardami dostępności oraz koncepcją uniwersalnego projektowania (np. windy, podjazdy, odpowiednio szerokie drzwi, dostępne toalety),
  • zakup specjalistycznego sprzętu wspomagającego np. urządzeń i programów komputerowych do odczytu tekstu, pętli indukcyjnych,
  • lepsze oznaczanie pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, schodów, materiałów dydaktycznych, miejsc zabawy itp.,
  • działania podnoszące świadomość oraz kompetencje i umiejętności nauczycieli i specjalistów w zakresie potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Modernizacja Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 3 w Wieluniu oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach potrwa do końca lipca 2023 r.

Źródło: MFiPR

Wt., 31 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska