Trwa nabór wniosków do ogólnopolskiego konkursu grantowego „BANK DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW” Fundacji Santander. W tegorocznej można zdobyć dofinansowanie do projektów, które mają na celu pomoc dla dzieci i młodzieży, którym niezbędne jest wsparcie psychologiczne ze względu na m.in. efekty pandemii COVID-19. 15 najlepszych projektów może liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych.
Konkurs polega na wyborze najciekawszych inicjatyw obejmujących psychoterapię grupową dzieci i młodzieży, w szczególności skierowaną dla dzieci zmagającymi się z takimi problemami jak:
- lękowość z wyszczególnieniem Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) – zaburzenie psychiatryczne, które może wystąpić u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznych zdarzeń i zmian,
- nieśmiałość,
- wycofanie,
- zagubienie,
- zahamowanie w relacjach z rówieśnikami,
- trudności w szkole,
- samotność,
- depresja dziecięca i młodzieżowa,
- uzależnienie od komputerów, mediów społecznościowych ale i substancji psychoaktywnych.
W związku z różnorodnością chorób, które nasiliły się znacząco w czasie pandemii covid-19 program „BANK DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW” ma na celu stworzenia przestrzeni poprzez gry zabawy, warsztaty, modelowanie, naśladowanie tak aby młodzi ludzie na nowo mogli nawiązać kontakt z obecnym życiem.
Tworząc projekt warto wspomóc się różnymi formami terapeutycznymi takimi jak: terapia zajęciowa (Ergoterapia, Socjoterapia, Arteterapia), która kształtuje u osoby korzystającej z tej formy terapeutycznej pewne postawy i za pomocą określonych czynności wyucza go nowych umiejętności.
Najwyżej punktowane będą te programy, które merytorycznie będą odpowiadały założeniom dla danej grupy dzieci i młodzieży, ale również zaskoczą swoją innowacyjnością. Warto pamiętać, że grupa dzieci czy młodzieży jest grupą wdzięczną, ale i wymagającą pod względem twórczości i pomysłowości.
Czas trwania takich zajęć jest określony w zależności postawionych celów i założeń, jednak trzeba zwrócić uwagę , że im dłuższy czas trwania warsztatów terapeutycznych tym większa szansa na ugruntowaniu nowych przekonań (nie mniej niż 8 spotkań grupowych).
Jedna organizacja może zgłosić jeden wniosek. Wnioski złożone przez osoby indywidualne oraz podmioty komercyjne nie będą rozpatrywane.
Projekty można zgłaszać w terminie do 23 sierpnia 2021 r. przez aplikację internetową.
Źródło: www.fundacja.santander.pl