Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie na odległość w Polsce

Kształcenie na odległość w Polsce fotolia.pl

Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej przeprowadził diagnozę stanu kształcenia na odległość w Polsce. Wśród  badanych respondentów znalazła się grupa 1329 słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego. Większość słuchaczy (niemal 64%), zarówno ci posiadający, jak i nieposiadający doświadczenia w zakresie kształcenia przez Internet, jest zainteresowana taką formą kształcenia w przyszłości.

Osoby, które nie są zainteresowane nauką na odległość w przyszłości (niemal 27%) najczęściej uzasadniają swoje stanowisko brakiem wiedzy na temat tego sposobu uczenia się. Słuchacze pytani o wady kształcenia na odległość najczęściej wskazywali brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i innymi uczącymi się.

Słuchacze zostali również poproszeni o wskazanie, z jakimi formami wspierania zajęć tradycyjnych mieli dotychczas styczność. Odpowiedzi kształtowały się następująco:

  • prowadzenie przez nauczycieli konsultacji i dyskusji w internecie w swoich klasach/grupach (np. na forach dyskusyjnych, czatach itp.) – ponad 10% respondnetów;
  • umieszczanie materiałów dydaktycznych w internecie (materiały multimedialne, prezentacje, notatki itp.) – 40 procent respondentów;
  • umożliwienie słuchaczom indywidualnego kontaktu z nauczycielem przez internet (np. podanie adresu email, nazwy konta Skype itp.) – około 20% respondentów.

Pełny raport z przeprowadzonych badań zostanie opublikowany na stronie Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w pierwszym kwartale 2012 r.

Źródło: edunews.pl

Czw., 8 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun