Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto ma kompetencje o decydowaniu o wykorzystaniu drogi gminnej w sposób szczególny?

Kto ma kompetencje o decydowaniu o wykorzystaniu drogi gminnej w sposób szczególny? fot.canva

WSA we Wrocławiu: Wójt nie ma kompetencji do nie wyrażenia zgody na wykorzystanie drogi gminnej znajdującej się pod jego zarządem w sposób szczególny, bowiem organem właściwym do udzielenia takiej zgody jest starosta będący właściwym organem zarządzającym ruchem na drodze, a zezwolenie takie lub jego brak może zostać podjęte wyłącznie w formie decyzji. 

Zgodnie z art. 65 ustawy o drogach publicznych zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie.

Sąd orzekający w sprawie wskazał, że wójt ma na podstawie art. 65a ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym uprawnienie - jako zarządca drogi na której fragmencie strona chciała zorganizować przejazd testowy dla samochodów wyczynowych jedynie kompetencje do uzgodnienia obszaru wykorzystania tego pasa drogowego oraz sposobu i terminu przywrócenia go do stanu poprzedniego.

W konsekwencji nie jest więc rolą tego organu administracji samorządowej zajmowanie się sprawami związanym z zabezpieczeniem imprezy, oceną czy planowanie przedmiotowego zdarzenia może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, czego efektem w niniejszej sprawie była odmowa wyrażenia zgody na wykorzystanie drogi gminnej w sposób szczególny.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 29 maja 2024 r. sygn. III SA/Wr 354/23.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Śr., 3 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel