Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska - Litwa: bez porozumienia w sprawie oświaty

Polska - Litwa: bez porozumienia w sprawie oświaty fotolia.pl

25 listopada 2011 r. w Trokach na Litwie odbyło się piąte - ostatnie posiedzenie grupy ekspertów powołanej przez premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, Donalda Tuska i Andriusa Kubiliusa, pod przewodnictwem wiceministrów edukacji obu krajów, Mirosława Sielatyckiego i Vaidasa Bacysa, celem omówienia kwestii dotyczących oświaty mniejszości polskiej na Litwie i mniejszości litewskiej w Polsce.
Pierwsze spotkanie ekspertów miało miejsce 12 września br. w Druskiennikach, drugie - 19 września br. w Warszawie, trzecie - 14 października br. w Wilnie, czwarte - 7 listopada br. w Augustowie.

Podczas ostatniego spotkania Zespołu w litewskich Trokach strony ponownie wymieniły opinie i stanowiska w zakresie zagadnień programowo-egzaminacyjnych, organizacji i finansowania sieci szkół mniejszości, jak również opracowywania i wydawania podręczników i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli szkół mniejszości polskiej na Litwie i mniejszości litewskiej w Polsce.

W wyniku rozbieżności w zakresie kluczowych kwestii związanych z kontrowersyjnymi zapisami znowelizowanej 17 marca br. Ustawy Republiki Litewskiej o oświacie, które spowodowały protesty społeczności polskiej na Litwie, doprowadzając z początkiem września br. do strajków w polskich szkołach, nie doszło do podsumowania prac Zespołu w formie komunikatu końcowego z posiedzenia. Z uwagi na rozbieżność stanowisk strony postanowiły wydać odrębne oświadczenia w tym zakresie.

W przededniu posiedzenia, 24 listopada, delegacja polska pod przewodnictwem wiceministra Mirosława Sielatyckiego wzięła udział w gali finałowej XVII edycji konkursu „Najlepsza szkoła - najlepszy nauczyciel", która odbyła się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy i nagrody wyróżnionym dyrektorom (7 szkół) i nauczycielom (7 nauczycieli) szkół podstawowych i średnich.
Ponadto Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie, Józef Kwiatkowski, został odznaczony przez przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych medalem „Bene Merito" Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej za szczególne zasługi na rzecz oświaty polskiej na Litwie.

Podczas wizyty w Wilnie delegacja polska złożyła również wieniec na cmentarzu na Rossie.

Komunikat strony polskiej w załączniku.

źródło: men.gov.pl

Załączniki:
Pobierz ten plik (KOMUNIKAT_KONCOWY.pdf)KOMUNIKAT_KONCOWY.pdf53 kB
Pt., 2 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun