Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obsługa świadczenia Dobry Start zostanie przeniesiona do ZUS

Obsługa świadczenia Dobry Start zostanie przeniesiona do ZUS fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany w rządowym programie „Dobry start”. Program ten to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł dla każdego ucznia do 20 roku życia, przyznawane na rozpoczęcie roku szkolnego. Dotychczas obsługą zadania zajmowały się gminy i miasta na prawach powiatu, po zmianie za wypłatę świadczeń będzie odpowiadał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przewidywane oszczędności dla Budżetu Państwa w tym zakresie, z uwagi na przeniesienie realizacji zadania do ZUS mają sięgnąć 490 mln zł rocznie. Jak tłumaczy resort ZUS ma odpowiednie zasoby kadrowe i systemy informatyczne aby dokonywać wypłat efektywniej – co należy rozumieć poprzez szybciej i taniej, niż samorządy.

Zmianie ulegnie także sposób otrzymywanie świadczenia – dotychczas można było otrzymać gotówkę za pomocą przekazu pocztowego, po zmianie ta możliwość zostanie zniesiona. A wypłata świadczenia odbywała się będzie wyłącznie na rachunek bankowy beneficjenta.

Również samo składanie wniosków o przyznanie świadczenia ulegnie zmianie – będzie możliwe wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Do tej pory wniosek można było złożyć: on-line, poprzez bankowość elektroniczną, portal ZUS a także osobiście za pomocą papierowego formularza w urzędzie gminy.

Czw., 8 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek