Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zmian w edukacji domowej

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zmian w edukacji domowej fotolia.pl

17 marca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo oświatowe dotyczącą zmian w tzw. edukacji domowej.

Kwestię przedmiotowego aktu prawnego (druk 464) poruszaliśmy wielokrotnie na łamach Dziennika Warto Wiedzieć.

W związku z powyższym zniesiony zostanie obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka, a także wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej. Tak zdecydował Sejm głosami 393 posłów. Przeciw projektowi głosowało 3 posłów, natomiast 48 wstrzymało się od głosu.

Po drugim czytaniu, projekt został ponownie skierowany do prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży na skutek poprawki zgłoszonej przez Lewicę. Poprawka dotyczyła utrzymania wymogu uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jak wskazała przedstawicielka wnioskodawców należy uszanować prawo rodziców ale zagwarantowanie możliwości decyzji czy wygłoszenia swojej opinii przez dziecko właśnie w kontakcie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną także powinno być zagwarantowane. 

W tej kwestii wypowiedział się także minister Tomasz Rzymkowski, który wskazał, że MEiN jest zwolennikiem pierwotnego przedłożenia tzn. aby możliwość korzystania z tzw. nauczania domowego odbywała się bez rejonizacji i bez konieczności uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tym samym Sekretarz Stanu w MEiN wyraził sprzeciw wobec zaproponowanej poprawki. 

W wyniku głosowania Komisja poprawkę odrzuciła.

18 marca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. 

Czw., 18 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka