Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczepienia przeciwko koronawirusowi: co z doktorantami prowadzącymi zajęcia na uczelniach?

Szczepienia przeciwko koronawirusowi: co z doktorantami prowadzącymi zajęcia na uczelniach? fotolia.pl

Do ministerstwa trafiało sporo pytań związanych ze szczepieniami dla doktorantów, którzy prowadzą zajęcia dydaktyczne na uczelniach. Resort edukacji i nauki wydał komunikat, z którego wynika, że mają oni prawo do rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19.

Zgodnie z ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia (w tym doktoranci prowadzący zajęcia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach obowiązku dydaktycznego) powinni być uwzględnieni w module systemu POL-On (art. 343 ustawy). Osoby wykazane w module „Pracownicy” są uprawnione do szczepień – tak brzmi komunikat zamieszczony na stronie internetowej ministerstwa.

Chcący się zaszczepić doktoranci nie muszą być zatrudnieni w ramach umowy o pracę ani umowy cywilnoprawnej. Podstawą do ich rejestracji jest wykonywanie przez nich obowiązku dydaktyczne.

Tym samym aby doktorant, który nie jest jednocześnie nauczycielem akademickim został objęty szczepieniem, powinien być najpierw zarejestrowany w systemie POL-on w module „Pracownicy”. W tym celu doktorant musi być wykazany jako „inna osoba prowadząca zajęcia” - posiadać aktywną umowę cywilnoprawną na prowadzenie zajęć dydaktycznych lub niezrealizowany jeszcze obowiązek dydaktyczny wynikający z programu kształcenia.

Osoba wykazana w module „Pracownicy” nie musi posiadać obywatelstwa polskiego. Zatem jeśli doktorant cudzoziemiec spełnia powyższy warunek, powinien być zarejestrowany w systemie POL-on, w celu zakwalifikowania do szczepienia przeciwko COVID-19. 

Źródło: MEiN

Śr., 17 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska