Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Powiatu Mińskiego przyjęła stanowisko w sprawie finansowania oświaty

Rada Powiatu Mińskiego przyjęła stanowisko w sprawie finansowania oświaty fotolia.pl

„Od dłuższego czasu zauważamy narastające zagrożenie podstaw finansowych rozwoju naszego powiatu. Udział procentowy subwencji i dotacji w wydatkach z roku na rok się zmniejsza. Niepokojąca tendencja spadku subwencji względem rosnących kosztów utrzymania zmusza nas do dokładania coraz większych środków finansowych z budżetu powiatu” – czytamy w stanowisku Rady Powiatu Mińskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu zaznaczył, że chcąc w pełni dofinansować zadania oświatowe, powiat musiałby zrezygnować z podejmowania inwestycji. Takie rozwiązanie nie jest możliwe ze względu na potrzebę zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju.

Rada Powiatu zaapelowała o zwiększenie subwencji oświatowej z uwzględnieniem realizacji zadań, w szczególności przyjęcie przez rząd obowiązku finansowania wynagrodzeń i innych świadczeń dla nauczycieli. Zwrócono się o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów oświaty i ich daleko idące przemodelowanie. Podkreślono także, że wynika to z poszanowania konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom.

Pt., 22 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska