Konwent Marszałków Województw RP 18 czerwca br. przyjął stanowisko w sprawie znaczenia kultury i dziedzictwa narodowego pn. „Dziedzictwo i Rozwój – perspektywa polityki regionalnej”.
Jak wynika z jego treści blisko dwie dekady obecności w Unii Europejskiej, intensywność podejmowanych relacji społecznych i gospodarczych uświadomiły, że państwa, narody, wspólnoty lokalne i regiony budują swoją siłę, poprawiają warunki rozwoju społeczno-gospodarczego i poziom dobrobytu, także w oparciu o swoje dziedzictwo i potencjał kulturotwórczy.
Narodowe dziedzictwo, które tworzą polskie obiekty kulturowe o europejskim i światowym znaczeniu, zróżnicowane również w jego wymiarze niematerialnym, z uwzględnienie walorów przyrodniczych i krajobrazowych, poprzez tożsamość regionalną i lokalną, ale także ze względu na identyfikację religijną, etniczną czy społeczno-zawodową obywateli, stanowi czynnik, który dzięki mechanizmom i instrumentom polityki regionalnej Państwa powinien wspierać samorządność i przedsiębiorczość całego kraju.
Mądrze zaprogramowany rozwój sprzyja należytej ochronie dziedzictwa i rozwojowi kultury, czyniąc ją bardziej efektywną – zarówno w wymiarze korzyści gospodarczych, jak i w zakresie odpowiedzialności za ochronę spuścizny minionych wieków.
Konwent Marszałków Województw RP uważa, że wsparcie podmiotów działających w obszarze dziedzictwa kulturowego: muzeów i innych instytucji kultury, organizacji społecznych, przedsiębiorców i zarządców zabytków, powinno stać się jednym z ważniejszych zadań polityki regionalnej Państwa oraz samorządów w obecnym czasie. Aktywność podmiotów zarządzających dziedzictwem kulturowym na poziomie kraju oraz w środowisku lokalnym i w regionach, a także polityka jednostek samorządu terytorialnego mająca na celu tworzenie warunków dla rozwoju społecznego i gospodarczego w oparciu o zasoby dziedzictwa narodowego – obiektów o ogólnokrajowym znaczeniu, ale również w jego lokalnym i regionalnym wymiarze – zyskać powinny wsparcie m.in. w ramach systemu polityki regionalnej Państwa w odniesieniu do przedsięwzięć i projektów w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego wspieranych przez programy Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Efektywna ochrona zasobów dziedzictwa i ich zaangażowanie w działania prorozwojowe wymaga zaś stałego, autentycznego i systematycznego współdziałania rządu i samorządu terytorialnego, w tym szczególnie w ramach systemu polityki regionalnej.
Pełna treść stanowiska w załączeniu.
Źródło: UM Województwa Podkarpackiego