Delegacja ustawowa określona w art. 90f ustawy o systemie oświaty nie upoważnia rady gminy do upoważnienia organu wykonawczego gminy (burmistrza miasta) do wydania zarządzenia określającego wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego. Wymieniony przepis nie przyznaje radzie gminy uprawnienia do przerzucania na inny organ (burmistrza miasta) kompetencji związanych ze świadczeniami pomocy materialnej przyznawanych uczniom – stwierdził WSA w Łodzi w wyroku z dnia 11 marca 2020 r., sygn.akt: III SA/Łd 1056/19.
Zgodnie z treścią ww. przepisu rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa w szczególności:
- sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90d ust. 1;
- formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy;
- tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego;
- tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
Z wymienionego przepisu wynika upoważnienie rady gminy do określenia w regulaminie udzielania pomocy materialnej uczniom, trybu i sposobu udzielania stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego. Pojęcie tryb oznacza procedurę, unormowany przepisami sposób prowadzenia jakiejś sprawy. Natomiast sformułowanie sposób to określony tryb postępowania, forma wykonania czegoś.
Nadto kwestię wniosku o przyznanie uczniom świadczenia pomocy materialnej reguluje przepis art. 90n ust. 4 ustawy, zgodnie z którym wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawiera w szczególności:
- imię i nazwisko ucznia oraz jego rodziców;
- miejsce zamieszkania ucznia;
- dane uzasadniające przyznanie świadczenia pomocy materialnej, w tym zaświadczenie o wysokości dochodów;
- pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna.
Ustawa o systemie oświaty nie zawiera zatem szczególnych wymagań formalnych jakie powinien spełniać wniosek, poza wyżej wymienionymi.
W świetle powołanego przepisu zarówno burmistrz miasta jak i inny organ nie jest uprawniony do określenia wzoru wniosku bądź opracowania formularza, który powinien wypełnić ubiegający się o świadczenie. Wzór może spełniać jedynie rolę pomocniczą bądź informacyjną z wykluczeniem roli obowiązującej.