13 lutego br. w Płocku odbyły się obrady Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność", uczestniczył w nich Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Tematem spotkanie były m.in. kwestie dotyczące wynagrodzeń nauczycieli i postępowań dyscyplinarnych.
Jak podkreślił Minister Edukacji – Spotkanie było elementem dialogu z partnerami społecznymi uczestniczącymi w życiu polskiej szkoły, który odbywa się w sposób formalny w trakcie rozmów zespołu trójstronnego, czyli przedstawicieli rządu, samorządu terytorialnego i wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych.
Szef MEN zaznaczył, że rozmowy prowadzone w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty skupiają się m.in. na zagadnieniach dotyczących postępowań dyscyplinarnych. Podczas obrad większość członków Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" opowiedziała się za koniecznością gruntownej nowelizacji Karty Nauczyciela w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Szczegółowe rozwiązania będą wypracowywane podczas spotkań trójstronnych Zespołu. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 26 lutego br.
– Mamy nadzieję, że na tym spotkaniu uda nam się dokończyć tematykę postępowań dyscyplinarnych. I to być może zaowocuje niedługo projektem zmian ustawowych w tej sprawie – podsumował po spotkaniu Minister Edukacji.
Zakres prac oświatowego zespołu trójstronnego przewiduje także rozmowy o sposobie finansowania oświaty i pragmatyce zawodowej nauczycieli, w tym o awansie zawodowym i ocenie pracy, a także systemie wynagradzania. Szef resortu edukacji podkreślił, że dalsze rozmowy w ramach Zespołu powinny doprowadzić na początku 2021 r. do przedstawienia szerszej nowelizacji prawa oświatowego, regulującej te kwestie.
Dyskusja podczas obrad Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" dotyczyła również elementów związanych z życiem szkoły, w tym relacji rodzic-szkoła oraz obowiązków nauczycieli.
Źródło: MEN