Materiały szkoleniowe wytworzone w związku z realizacją umów zawartych przez jednostkę samorządu terytorialnego nie stanowią informacji publicznej. Tak wynika z Wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. Z 23 marca 2017 r. sygn. II SAB/Go 6/17.
Materiały wytworzone dla potrzeb szkolenia nie przesądzają w żadnej mierze o kierunkach działań organu. Służą one wyłącznie użytkowi wewnętrznemu (procesowi edukacji pracowników urzędu) i w żaden sposób nie determinują czynności organu w sferze zewnętrznej, a więc skierowanych do podmiotów niepodporządkowanych organizacyjne czy służbowo.
Dodatkowo Sąd wskazał, że fakt, że osobą przeprowadzającą szkolenie i wytwarzającą materiały szkoleniowe był sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nie spowodował, że materiały te stały się informacjami publicznymi. Umowy cywilnoprawne zostały bowiem zawarte ze wskazaną z imienia i nazwiska osobą fizyczną i w żadnym miejscu tych umów, nie wskazano, że osoba ta jest sędzią. Zleceniobiorca nie realizował tych umów w imieniu Sądu, ani też jako sędzia. W związku z tym materiały szkoleniowe nie pozostawały w żadnym związku z działalnością Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, lecz zawierały wyłącznie autorskie stanowisko prowadzącego szkolenie.
Wyrokiem z 4 kwietnia 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę podmiotu, który złożył wniosek o udzielenie informacji publicznej.
Źródło: CBOSA