W związku z brakiem wystarczających środków finansowych na realizację zadań oświatowych, Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego w stanowisku przyjętym 15 marca br. zwraca się z apelem do Ministra Edukacji Narodowej o uwzględnienie postulatów środowisk samorządowych w zakresie finansowania zadań oświatowych i takie zwiększenie subwencji oświatowej jeszcze w 2019 r., które zapewni realizację podstawowych zadań nałożonych na samorządy.
Jak oceniają starostowie, brak pozytywnej reakcji MEN na postulaty samorządowe powoduje, że bardzo realne staje się zagrożenie, iż subwencja oświatowa niewspółmierna do nałożonych na samorządy zadań edukacyjnych w wielu przypadkach uniemożliwi przyjęcie do szkół ponadpodstawowych wszystkich uczniów.
W ocenie Konwentu, wzrastający udział dochodów własnych samorządów w finansowaniu oświaty, mocno ogranicza także finansowanie zadań pozaoświatowych: lokalnego rozwoju i poprawy jakość życia mieszkańców.
- Mając na uwadze zapewnienia Ministra Edukacji Narodowej o udzieleniu samorządom wsparcia finansowego z budżetu państwa w związku z wdrażaniem reformy oświaty i wynikającą z tego m. in. koniecznością dostosowania szkół ponadpodstawowych do realizacji nowej podstawy programowej apelujemy o zwiększenie subwencji oświatowej tak, aby mogła ona przynajmniej zapewnić sfinansowanie wynagrodzeń i pochodnych w oświacie oraz przygotowanie szkół ponadpodstawowych do przyjęcia podwójnej liczby uczniów klas pierwszych. Zwiększenie subwencji umożliwi samorządom zapewnienie lepszego rozwoju edukacji, jako jednego z najważniejszych aspektów życia publicznego. Wierzymy, że los młodych ludzi, którzy rozpoczynać będą nowy etap edukacyjny w szkołach ponadpodstawowych również leży na sercu Pani Minister i nasz apel nie pozostanie bez echa. – czytamy w stanowisku Konwentu.