Na stronach sejmowych ukazał się poselski projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustaw – Prawo oświatowe. Celem ustawy jest zakończenie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, uregulowanie obecności lekcji religii w szkołach publicznych oraz wzmocnienie neutralności światopoglądowej systemu edukacji w Polsce.
Jak wskazują projektodawcy, przedstawiony projekt nowelizacji jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska rodziców i organizacji działających na rzecz świeckości państwa. Zaproponowana nowelizacja przewiduje:
- rezygnację z opłacania nauczycieli religii ze środków publicznych;
- przyznanie dziecku, które ukończyło szkołę podstawową, prawa do decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu uczęszczania na lekcje religii;
- obowiązek organizowania lekcji religii wyłącznie przed albo po obowiązkowych zajęciach;
- rezygnacja z umieszczania oceny z lekcji religii na świadectwie i wliczania jej do średniej ocen;
- wykluczenie nauczycieli nauczających wyłącznie religię ze składu rady pedagogicznej oraz możliwości bycia przez nich wychowawcami klas.
Wprowadzenie powyższych zmian wyjdzie naprzeciw wzrastającym oczekiwaniom społecznym związanym z potrzebą zachowania neutralności światopoglądowej państwa oraz w większym stopniu zapewni realizację art. 25 ust. 2 Konstytucji RP.