Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Edukacyjna chmura badana w lubelskim

Edukacyjna chmura badana w lubelskim fotolia.pl

W Zespole Placówek Oświatowych im. Lotników Polskich w Dysie (gmina Niemce, woj. lubelskie) rozpoczęto konferencją projekt badawczo-wdrożeniowy pod nazwą: „Chmura edukacyjna w szkołach województwa lubelskiego”. W jego trakcie zostanie pilotażowo wdrożona tzw. chmura edukacyjna i na podstawie badań powdrożeniowych opracowane rekomendacje dla organów prowadzących szkoły oraz nauczycieli. Głównym patronem projektu jest KRUS.

Rezultaty projektu mają stać się ważnym elementem dyskusji o tym, jak masowo wykorzystywać komputery w szkołach do nauki innych przedmiotów niż informatyka. Kolejna wersja projektu ustawy o konwersji opłat licencyjnych za UMTS przewiduje, że jedna trzecia zwracanych operatorom komórkowym pieniędzy ma być wykorzystana właśnie na zakup laptopów dla uczniów. Można w tym upatrywać szansy na pieniądze potrzebne do sfinansowania tychże laptopów, ale jednocześnie trzeba odpowiedzieć na wiele pytań:

  • do jakiej grupy wiekowej ma trafić sprzęt,
  • czyją ma być własnością – szkoły czy ucznia,
  • co zrobić, aby laptopy nie stały się tylko gadżetami,
  • jak udostępniać komputery, by pomagały, a nie przeszkadzały w nauce – bo są i takie, negatywne, doświadczenia zagraniczne.

Lubelski program badawczo-wdrożeniowy ma odpowiedzieć na wiele z tych pytań. Jego celem jest zbadanie wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnych na rozwój wybranych kompetencji kluczowych uczniów (matematyczno-przyrodniczych i językowych: języka polskiego i języka angielskiego). Badania posłużą też do oceny oraz bilansu obecnego wyposażenia w nowe technologie edukacyjne wybranych szkół wiejskich i miejsko-wiejskich z obszaru tzw. „Ściany Wschodniej”.

Komentarz: Najłatwiej byłoby rozpocząć ten program w centrum Lublina, w dużej nowoczesnej szkole, z tłumem gości i w blasku fleszy. Wybrano zespół placówek oświatowych w miejscowości, o której większość z nas zapewne nigdy nie słyszała. Mam nadzieję, że nie jest to tylko pusty gest, ale pokazanie, że nowe technologie są szansą przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości leżących z dala od najbardziej uczęszczanych traktów. Będziemy z uwagą i nadzieją obserwować postępy tego projektu.

Źródło: cyfrowa-polska.pl, bip.lublin.pl

Sob., 17 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun