Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasta negatywnie o opiece zdrowotnej nad uczniami

Miasta negatywnie o opiece zdrowotnej nad uczniami fotolia.pl

Związek Miast Polskich negatywne opiniuje projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

W stanowisku przyjętym 14 września br. przez Zarząd ZMP ocenia, że projekt ustawy można nazwać zachowawczym, który nie wpłynie na rozwiązanie kluczowych problemów młodych Polaków, jakimi są: nadwaga, wady postawy czy też próchnica. Nie rozwiąże tych problemów, bowiem nie gwarantuje możliwości dokonania znaczących zmian w polskich szkołach. Nie gwarantuje środków na zatrudnienie pielęgniarek oraz stomatologów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Bez tych dodatkowych środków wejście w życie zapisów ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami w najmniejszym stopniu nie wpłynie na poprawę stanu zdrowia uczniów.

Zarząd zwraca uwagę, że autorzy projektu ustawy zachęcają samorządy do tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach, a równocześnie NFZ planuje na rok 2019, na stomatologię środki niższe od przewidywanych w 2018 roku.

- Samorządy terytorialne nie mają także wpływu na to, czy pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania, higienistka szkolna lub stomatolog zawrą umowę z NFZ oraz jakie będą warunki udzielania świadczeń zdrowotnych.

Nie zagwarantowano gminom jakichkolwiek środków na zatrudnianie personelu medycznego oraz tworzenie gabinetów medycyny szkolnej lub gabinetów stomatologicznych. Brak także w projekcie ustawy regulacji dotyczącej sytuacji, kiedy żaden stomatolog nie chce zawierać porozumienia z gminą.

Mimo tych ewidentnych braków, projektodawcy obciążają samorządy odpowiedzialnością za zagwarantowanie dzieciom i młodzieży usług zdrowotnych z zakresu medycyny szkolnej i stomatologii.

Projektodawcy proponują natomiast nieprzejrzyste przepisy dotyczące udostępniania infrastruktury oświatowej na potrzeby medycyny szkolnej i stomatologii, obciążając samorządy terytorialne niewykonalnymi zadaniami oraz nie zapewniając instrumentów prawnych i finansowych umożliwiających ich wykonywanie. – czytamy w stanowisku.

Dlatego ZMP negatywnie opiniuje projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Pt., 21 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska