Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Inne dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia” w konkursie na dyrektora szkoły

„Inne dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia” w konkursie na dyrektora szkoły fotolia.pl

W toku procedury konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły komisja konkursowa nie dopuściła jednego z kandydatów do postępowania.

W ramach swojej oferty kandydat przedłożył oprócz zaświadczenia o zatrudnieniu (podpisane przez osobę nieuprawnioną) również inne dokumenty, w tym swój życiorys i kartę oceny pracy. Jednakże komisja konkursowa uznała, iż jedynym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest ww. zaświadczenie, a także że kandydat nie przedłożył innych dokumentów wskazanych w ogłoszeniu, tj. poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego stażu pracy np. świadectw pracy.

Skargę kandydata na zarządzenie burmistrza zatwierdzające konkurs na dyrektora rozpoznawał WSA we Wrocławiu, który nie dość, że stwierdził nieważność zarządzenia, to dodatkowo obszernie wyjaśnił istotę „innych dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia”.

Co mówią przepisy?

Paragraf 1 ust. 2 pkt 4 lit. d rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej, określa jakie elementy musi zawierać ogłoszenie o konkursie, w tym dookreśla wymagane do złożenia przez kandydata dokumenty. Dokumentami tymi są poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzające posiadanie wymaganego stażu pracy, o którym mowa w lit. b: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu lub inne dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia.

Podkreślenia wymaga, że komisja konkursowa podejmuje uchwałę o odmowie dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego – zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia, jeżeli:

  1. oferta została złożona po terminie;
  2. oferta nie zawiera wszystkich dokumentów wskazanych w ogłoszeniu konkursu;
  3. z oferty wynika, że kandydat nie spełnia wymagań wskazanych w ogłoszeniu konkursu.

Rolą organu prowadzącego, po przedłożeniu mu dokumentacji przez komisję konkursową, jest dokonanie weryfikacji tej dokumentacji pod kątem zaistnienia przesłanek enumeratywnie wskazanych w § 8 ust. 1 rozporządzenia, a obligujących go (w sytuacji ich wystąpienia) do unieważnienia konkursu i zarządzenia ponownego jego przeprowadzenia.

Oznacza to, że zatwierdzenie przez organ prowadzący przeprowadzonego konkursu jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy organ ten w wyniku weryfikacji dokumentacji konkursowej nie stwierdzi istnienia przesłanek, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1-4 rozporządzenia.

Rola komisji

WSA po pierwsze wskazał, że w orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowane zostało stanowisko co do tego, że nie można przyjąć formalistycznej oceny przedstawionych dokumentów, odrzucając ich moc, opierając się na uchybieniu, które nie przesądza o wiarygodności złożonych dokumentów.

W stanie faktycznym sprawy sąd uznał, że dokument przedłożone przez kandydata spełniały wymogi określone w § 1 ust. 2 pkt 4 lit. d rozporządzenia. Z tego przepisu wynika, że dokumentami potwierdzającymi wymagany staż pracy, o którym mowa w lit. b (tj. staż pracy pedagogicznej w przypadku nauczyciela) są świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu lub inne dokumenty.

Prawodawca używając spójnika „lub” daje kandydatom alternatywę w zakresie wyboru dokumentacji jaką zamierzają potwierdzić wymagany staż pracy. W stanie sprawy kandydat dołączył inne dokumenty w postaci życiorysu i karty oceny pracy. Oznacza to, że komisja w sposób nieuprawniony stwierdziła, że nie przedłożył on „innych dokumentów wskazanych w ogłoszeniu”. W wyniku własnej decyzji komisja nie dokonała formalnej analizy dokumentacji kandydata, bowiem uznała, że jej nie ma.

Rolą komisji w takiej sytuacji jest formalne ustalenie, czy zostały przedłożone „inne dokumenty” w rozumieniu § 1 ust. 2 pkt 4 lit. d rozporządzenia, a dopiero na dalszym etapie dokonanie ich oceny.

„Inne dokumenty”

Wyjaśniając istotę „innych dokumentów” WSA przytoczył orzeczenia sądów administracyjnych, z których wynikają następujące twierdzenia:

  • brak jest podstaw do przyjęcia, że wymaganego stażu pracy nie można wykazać kartą oceny pracy nauczyciela, z której wynika staż pracy pedagogicznej. Kartę oceny pracy nauczyciela należy uznać w świetle § 1 ust. 2 pkt 4 lit. d rozporządzenia za inny dokument, o jakim mowa w ww. przepisie prawa, którym nauczyciel przystępujący do konkursu na stanowisko dyrektora może wykazać wymagany staż pracy (zob. wyrok NSA z 29.01.2021 r., sygn. akt III OSK 2850/21),
  • celem przepisu jest pozyskanie wiarygodnych dokumentów umożliwiających weryfikację wymogów, które muszą być spełnione przez kandydatów na stanowisko dyrektora publicznej szkoły, ale nadmierny formalizm jest nieadekwatny do potrzeb postępowania konkursowego (zob. wyrok NSA z 26.05.2015 r., sygn. akt I OSK 337/15),
  • mając na uwadze cel postępowania konkursowego i stawiane w nim wymogi należy mieć na uwadze, że wykładnia językowa jest koniecznym elementem procesu interpretacyjnego, którego dopełnieniem jest zawsze kontekst funkcjonalny (systemowy). Skrajny formalizm może prowadzić do kolizji z celami regulacji (zob. wyrok WSA we Wrocławiu z 19.08.2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 15/21).

W konsekwencji sąd rozpoznający skargę uznał, że kandydat przedłożył „inną dokumentację”, na podstawie której można było ustalić nie tylko staż pracy, ale również staż pracy pedagogicznej. Przedmiotowy staż pracy wynikał z karty oceny pracy nauczyciela, z życiorysu, a nawet z treści uzasadnienia do przystąpienia do konkursu. Zatem skoro kandydat przedstawił „inne dokumenty” to rolą komisji konkursowej było dokonanie ustalenia, czy sprostał on wymogom § 1 ust. 2 pkt 4 lit. d rozporządzenia, czy też nie.

Opracowano na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 09.07.2024 r., sygn. akt IV SA/Wr 258/24, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 17 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak