Ministrowie Edukacji Narodowej Barbara Nowacka oraz Sportu i Turystyki Sławomir Nitras przedstawili podczas wspólnej konferencji wyniki badania sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Wnioski są niepokojące, a w rozwiązanie problemu ma zaangażować się więcej podmiotów.
Badanie sprawności ruchowej uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych polegało na przeprowadzeniu w ramach lekcji wychowania fizycznego prób sprawności polegających na wykonaniu przez ucznia czterech ćwiczeń siłowo-wytrzymałościowych. Wyniki pokazują, że sprawność fizyczna uczniów maleje wraz z wiekiem i jest zdecydowanie niższa niż jeszcze 15-20 lat temu. Nieodpowiednia kondycja fizyczna przekłada się tymczasem na dobrostan psychiczny, możliwości uczenia się oraz ogólną jakość życia, co w trakcie konferencji stwierdzili ministrowie.
Minister edukacji zapowiedziała powołanie eksperckiego zespołu, który zajmie się przeglądem podstawy programowej wychowania fizycznego i zaproponuje stworzenie nowego programu umożliwiającego bardziej efektywny rozwój zdolności ruchowych uczniów. Taka podstawa programowa mogłaby wejść w życie już od 1 września 2025 r., podobnie jak nowy przedmiot o nazwie "edukacja zdrowotna", którego zadaniem będzie upowszechnienie wśród uczniów wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego, fizycznego, profilaktyki uzależnień czy zasad prawidłowego odżywiania.
Minister odniosła się z niepokojem do faktu, że 3,5% szkół (a więc ponad 900 placówek) w ogóle nie przeprowadziło badań, mimo że należy to do ich ustawowych obowiązków. Przyczyny niewykonania zadań mają zbadać kuratorzy oświaty.
Oprócz dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratoriów i ekspertów, o podjęcie starań w zakresie poprawy sprawności fizycznej dzieci i młodzieży poproszono również rodziców.
Źródło: gov.pl