Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

800+ spadek liczby dzieci obcokrajowców przy rosnących wydatkach

800+ spadek liczby dzieci obcokrajowców przy rosnących wydatkach fotolia.pl

W pierwszej połowie 2024 roku wypłacono świadczenia z programu „Rodzina 800 plus” na rzecz 370,9 tysiąca dzieci obcokrajowców. To o 8,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy wsparciem objęto 406,9 tysiąca młodych osób. Mimo spadku liczby uprawnionych, suma wypłaconych środków wzrosła o 60,8%, osiągając 1,689 miliarda złotych. Rok wcześniej w ramach programu „Rodzina 500 plus” wypłacono 1,051 miliarda złotych.

Największą grupę beneficjentów programu stanowiły dzieci ukraińskie, na które w pierwszej połowie 2024 roku przeznaczono 1,438 miliarda złotych. To wzrost w porównaniu do 2023 roku, kiedy suma wypłat wyniosła 927 milionów złotych. Jednak liczba dzieci z obywatelstwem ukraińskim, którym przyznano świadczenia, zmniejszyła się z 362,7 tysiąca do 315,4 tysiąca. Eksperci tłumaczą ten spadek powrotem części obywateli Ukrainy do kraju lub ich emigracją do innych państw.

W zestawieniu znajdują się także dzieci z obywatelstwem białoruskim, rumuńskim, rosyjskim i wietnamskim. W przypadku Białorusinów liczba beneficjentów wzrosła do 24,458, a suma wypłat wyniosła 115,6 miliona złotych. Dla porównania, rok wcześniej było to 18,959 dzieci i 55 milionów złotych. Analogiczne wzrosty zaobserwowano w przypadku Rumunów, Rosjan i Wietnamczyków.

Eksperci podkreślają, że malejąca liczba dzieci uprawnionych do świadczenia może być efektem odpływu imigrantów z Polski do innych, bogatszych krajów. Jednocześnie rosnąca kwota wypłat wynika z podniesienia świadczenia z 500 do 800 złotych na dziecko.

Zdaniem ekspertów, Polska stoi przed wyzwaniem opracowania spójnej strategii demograficznej i migracyjnej. Zwracają uwagę, że rząd powinien jasno określić plany dotyczące imigrantów i świadczeń do nich kierowanych. Zróżnicowanie prawa do świadczeń ze względu na narodowość czy obywatelstwo może być kontrowersyjne, a przyznanie prawa pobytu wiąże się z wieloma innymi zobowiązaniami.

Ponadto, sytuacja finansowa kraju skłania do refleksji nad przyszłością programu „Rodzina 800 plus”. Eksperci sugerują, że wprowadzenie kryterium dochodowego lub uzależnienie wypłat od zatrudnienia rodziców mogłoby być jednym z rozwiązań w kontekście konieczności redukcji wydatków publicznych. Niemniej, w obecnym klimacie politycznym wprowadzenie takich zmian wydaje się mało prawdopodobne.

Dyskusja na temat konieczności modyfikacji programu „Rodzina 800 plus” już się rozpoczęła, a przyszłość tego programu może zależeć od decyzji politycznych i kondycji budżetu państwa. Eksperci przewidują, że prędzej czy później program ten może stać się przedmiotem szerszej debaty publicznej.

Źródło: IP

Czw., 22 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś