20 kwietnia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie dziesięciu kolejnych zabytków za Pomniki Historii.
Prezydent przypomniał, że chciał, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Dodał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał mu, że będzie ich „trochę ponad 100”.
Do elitarnego grona Pomników Historii dołączyły:
- „Koszuty – zespół dworsko-parkowy” (woj. wielkopolskie)
- „Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy” (woj. podkarpackie)
- „Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy” (woj. pomorskie)
- „Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich” (woj. warmińsko-mazurskie)
- „Płock – Wzgórze Tumskie” (woj. mazowieckie)
- „Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem” (woj. wielkopolskie)
- „Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek” (woj. kujawsko-pomorskie)
- „Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe” (woj. warmińsko-mazurskie)
- „Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór” (woj. świętokrzyskie)
- „Gdańsk – Twierdza Wisłoujście” (woj. pomorskie)
Więcej informacji o powyższych obiektach dostępnych jest na stronie: mkidn.gov.pl oraz portalu: zabytek.pl
Pomniki Historii
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Do dziś to wyróżnienie nadano 91 zabytkom.
Źródło: mkidn.gov.pl oraz zabytek.pl