Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sytuacja gimnazjalistów powtarzających klasę - odpowiedź MEN

Sytuacja gimnazjalistów powtarzających klasę - odpowiedź MEN fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał z MEN odpowiedź na pismo w sprawie sytuacji uczniów klas I gimnazjum, którzy w roku szkolnym 2016/2017 nie uzyskali promocji do klasy programowo wyższej.

Jak wyjaśniło MEN w przypadku ucznia I klasy gimnazjum, który nie uzyskał promocji do klasy II dyrektor gimnazjum po uzgodnieniu z organem prowadzącym, jest obowiązany poinformować tego ucznia, w której szkole podstawowej będzie realizował obowiązek szkolny w nowym roku szkolnym.

Po ukończeniu nauki w 8-letniej szkole podstawowej i zdaniu egzaminu ósmoklasisty uczeń otrzyma świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej. Świadectwo to będzie uprawniało ucznia do ubiegania się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i szkoły branżowej.

Reforma systemu oświaty, polegająca na wprowadzeniu 8-letniej szkoły podstawowej i wygaszaniu gimnazjów, jest połączona ze zmianami programowymi, które będą wdrażane sukcesywnie począwszy od roku szkolnego 2017/2018. Zmiany te mają charakter ewolucyjny.

W roku szkolnym 2017/2018 naukę w klasie VII 8-letniej szkoły podstawowej będą kontynuować:

  1. uczniowie klas VI dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej, którzy otrzymali promocję do klasy VII;
  2. uczniowie klas I gimnazjum, którzy w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzymali promocji do klasy II gimnazjum.

W odpowiedzi wskazano także, że przygotowana nowa podstawa programowa zawiera wszystkie treści potrzebne w kształceniu uczniów klas VII i VIII w nowej strukturze szkoły podstawowej (przekładające się na zakres egzaminu ósmoklasisty).

Uczniowie tych klas będą realizować program będący kontynuacją treści kształcenia, które realizowali w klasach 1V-VI15, i który będzie ich przygotowywał do podjęcia, począwszy od roku szkolnego 2019/2020, dalszej nauki w wybranym typie zreformowanej szkoły ponadpodstawowe

Dodano także, że nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego - w odróżnieniu od dotychczasowej - ma spiralny układ, co oznacza, że treści nauczania i umiejętności nabyte w szkole podstawowej uczniowie będą powtarzać, nadbudowywać i rozszerzać w szkole ponadpodstawowej

Ponadto przekazano informację, że według danych Systemu Informacji Oświatowej w roku szkolnym 2016/2017 w szkołach dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem szkół specjalnych, naukę powtarzało:

  • w klasie I gimnazjum: 8 800 uczniów
  • w klasie II gimnazjum: 7 172 uczniów
  • w klasie III gimnazjum: 3 123 uczniów.

Dane dotyczące nieuzyskania promocji przez uczniów klas I gimnazjów w roku szkolnym 2016/2017 będą dostępne w Systemie Informacji Oświatowej w listopadzie br.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Niedz., 6 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka