Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Programy ministerstwa sportu - komisja sejmowa

Programy ministerstwa sportu - komisja sejmowa fotolia.pl

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki rozpatrzyła końcem maja informację na temat efektów i funkcjonowania rządowego programu „Klub”, programu „Lokalny Animator Sportu” oraz programu „Szkolny Klub Sportowy” oraz rozpatrzyła informację o założeniach i budżecie programu „Aktywna Szkoła” na 2024 r.

Informacje przedstawili: minister sportu i turystyki – Sławomir Nitras oraz prezes Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych – Mieczysław Baszko.

Panowie wskazywali, że zapobieganie nadwadze i otyłości oraz popularyzowanie aktywności fizycznej jest długotrwałym procesem społecznym. Zmiany postaw oraz kształtowanie zdrowych nawyków wymagają podejmowania systemowych działań na wielu poziomach. Dotyczy to wszystkich elementów procesu wychowania i jest wypadkową wpływu wywieranego na dzieci i młodzież przez środowisko, w którym dorastają – rodzinę, grupę rówieśniczą, szkołę, media oraz wszystkich innych, którzy kształtują nawyki i umiejętności oraz przekazują wiedzę.

Z uwagi na powyższe, oferta Ministerstwa Sportu i Turystyki w obszarze sportu powszechnego to przede wszystkim programy aktywizacyjne. W roku bieżącym zostały wprowadzone nowe programy, które swoim zasięgiem oddziaływania i atrakcyjną formą realizacji (m.in. program „Aktywna Szkoła”, Program Wsparcia i Rozwoju Lig Amatorskich) stanowią efektywne narzędzie w walce z deficytami dotykającymi dzieci i młodzież. Sam budżet programu „Aktywna Szkoła” wynosi w roku bieżącym 260 mln zł, a w latach kolejnych (2025/2026) planuje się przeznaczyć na ten cel 790 mln zł.

Ponadto, corocznie wspierane są przedsięwzięcia z zakresu sportu dzieci i młodzieży (programy: „Szkolny Klub Sportowy”, „Klub”, „Sport Wszystkich Dzieci”, „Umiem Pływać” oraz zajęcia sportowe dla uczniów), sportu dla wszystkich (program „Sport dla Wszystkich”) oraz sportu osób niepełnosprawnych (program Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych).

Istotnym w tym zakresie jest oparcie działań o stabilny fundament finansowy, który w roku bieżącym jest rekordowo wysoki – wynosi ponad 1 mld zł (w 2023 r – blisko 600 mln zł).

Programy: „Klub”, „Szkolny Klub Sportowy”, „Lokalny Animator Sportu” oraz „Aktywna Szkoła” to istotne elementy resortowej oferty aktywizacyjnej, które cyklicznie implementowane przynoszą zakładane efekty – np. na podstawie corocznych badań uczniów korzystających z programu „Szkolny Klub Sportowy” stwierdzono, że osiągają oni lepsze wyniki sprawnościowe, niż ich rówieśnicy.

Posłowie podczas dyskusji pytali m.in. o: przyszłość programu budowy kompleksów sportowych Orlik, możliwość korzystania przez szkoły z obiektów Centralnego Ośrodka Sportu oraz finansowanie szkoleń sportowych.

Źródło: www.sejm.gov.pl 

Pt., 14 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka