Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

II ogólnopolska konferencja dla bibliotekarzy KULTURA CZYTANIA 2017

II ogólnopolska konferencja dla bibliotekarzy KULTURA CZYTANIA 2017 fotolia.pl

12 i 13 kwietnia br. w Centrum Kongresowym Hotel IOR w Poznaniu będzie miała miejsce II ogólnopolska konferencja dla bibliotekarzy KULTURA CZYTANIA 2017.

Konferencja jest adresowana przede wszystkim do bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych i szkolnych całego kraju.

Założeniem konferencji jest prezentacja różnorodnych podejść do słowa, tekstu, książki, mających na celu komunikowanie się. Komunikacja może odbywać się poprzez język, kulturę, literaturę. Książka jest komunikatem skierowanym do czytelnika, akceptowanym lub nieakceptowanym przez czytelnika.

Rozpatrując zagadnienie komunikacji, warto zauważyć zjawiska stwarzające bariery, np. komunikat, który przeradza się w manipulację, mowę nienawiści, dyskryminację osoby lub grupy. Szczególnie narażone na te zagrożenia są osoby z niepełnosprawnościami.

Bibliotekarz a czytelnik – istnieje specyficzna łączność między bibliotekarzem a osobami z różnych środowisk o obniżonej zdolności komunikowania się, tj. osobami z dysfunkcjami (osoby z autyzmem, niesłyszący, niewidomi, niepełnosprawni ruchowo), imigrantami, osobami z grup społecznie wykluczonych – dziećmi z dysfunkcyjnych rodzin, więźniami, bezrobotnymi. Warto znać odpowiednie klucze komunikacyjne, aby nie stwarzać barier.

Pisarze, ilustratorzy, tłumacze, recenzenci książek wysyłają specyficzne, subiektywne komunikaty do odbiorców jakimi są czytelnicy.

We wszystkich kontekstach pojawia się bibliotekarz. Staje się on swego rodzaju łącznikiem. Jest profesjonalistą, wie, że do pełnienia takich funkcji potrzebne są umiejętności, zdolności oraz wiedza na wielu płaszczyznach.

Prelekcje i wykłady wygłoszą naukowcy, badacze, praktycy - ich biogramy znajdują się w programie konferencji. Program konferencji i pozostałe szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Źródło: wbp.poznan.pl

Sob., 1 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa