Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza instytucje kultury, organizacje pozarządowe, a także właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów do organizacji wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”, która odbędzie się w dniach 9-10 i 16-17 września 2017 roku. 

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze i największe święto zabytków, w którym uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Polska włączyła się do organizacji EDD w 1993 roku. Inspiracją do zapoczątkowania takiej inicjatywy była realizowana we Francji idea Otwartych Drzwi. Co roku, EDD odbywa się pod patronatem Rady Europy i Komisji Europejskiej.

Celem przedsięwzięcia jest szeroka popularyzacja idei dbania o zabytki oraz zwiększania świadomości społecznej związanej z funkcją dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wpływającego na kształt naszej tożsamości. Jest również sposobnością do promocji lokalnych dóbr kultury, tradycji, historii.

Każdego roku w drugi i trzeci weekend września, bezpłatne są udostępniane ciekawe miejsca oraz organizowane wydarzenia przybliżające obywatelom dorobek kulturowy regionu, który zamieszkują. Są to m.in. wykłady, wystawy, inscenizacje historyczne, spacery plenerowe, warsztaty, koncerty, spotkania z twórcami kultury oraz wiele innych atrakcji.

W 2017 roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 września i zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogólnopolskie hasło przewodnie brzmi „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”. Tegoroczny temat ma podkreślić, że dziedzictwo kulturowe jest świadectwem tego, jak żyły nasze pokolenia oraz tego, że działalność człowieka, jego zwyczaje, wiedza - miały wpływ na kształt obecnego krajobrazu. Inicjatorzy wydarzenia będą chcieli pokazać pejzaż tradycyjny dla danego miejsca, piękno miast, wsi oraz przyrody. Chcą zachęcić do aktywnego zwiedzania i poznawania ciekawych i zabytkowych miejsc. Tematem tym chcą również zwrócić uwagę na to jak ważna jest dbałość o estetykę naszego otoczenia oraz planowanie przestrzenne w zgodzie historyczną zabudową oraz układem.

Europejskie Dni Dziedzictwa to dynamicznie rozwijająca się inicjatywa, w której w 2016 roku wzięło udział ponad 30 mln osób i zorganizowano ponad 50 tys. wydarzeń w całej Europie. Rozpoznawalność marki EDD, także i w Polsce sukcesywnie rośnie. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 300 tys. osób, a oferta EDD zawierała ponad 1600 wydarzeń, zaangażowaliśmy do współpracy 431 miejscowości.

Dane te pokazują, że to wyjątkowe święto spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony organizatorów, uczestników, władz samorządowych i uświadamiają nam również jaką siłą napędową dla danego regionu może być dziedzictwo kulturowe.

Do udziału w tegorocznej edycji EDD zachęcane są muzea, instytucje samorządowe, kultury, NGO-sy, właściciele i zarządcy zabytkowych obiektów oraz wszyscy, którym bliska jest tematyka promocji i ochrony dziedzictwa kulturowego. W celu zgłoszenia pomysłu na wydarzenie EDD należy skontaktować się z regionalnymi koordynatorami, do których informacje adresowe można odnaleźć tutaj.

Zainteresowane podmioty mają szansę udziału w święcie, które stanowi fenomen w skali polskiej i europejskiej. EDD to również impreza kulturalna ciesząca się popularnością w mediach.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć tutaj oraz tutaj

Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa, jest instytucją kultury stanowiącą zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut podejmuje działania zmierzające do ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Czw., 23 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska