W art. 59 ust. 7 ustawy o systemie oświaty ustawodawca przewidział procedurę przeniesienia kształcenia w określonym zawodzie.
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu organ prowadzący szkołę lub placówkę publiczną może przenieść kształcenie w określonym zawodzie z tej szkoły lub placówki do innej szkoły tego samego typu lub innej placówki tego samego rodzaju prowadzonej przez ten organ, po zawiadomieniu, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przeniesienia, kuratora oświaty i rodziców uczniów, a w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów.
Celem powołanego przepisu jest wyłączenie w przypadku przeniesienia przez organ prowadzący szkołę lub placówkę publiczną kształcenia w określonym zawodzie z tej szkoły lub placówki do innej szkoły tego samego typu lub innej placówki tego samego rodzaju prowadzonej przez ten organ, stosowania art. 59 ust. 2 i wynikających z niego obowiązków. Oznacza to, że w przypadku przeniesienia kształcenia w określonym zawodzie, organ przenoszący nie musi uzyskać pozytywnej opinii kuratora oświaty.
Jedynym obowiązkiem organu prowadzącego jest w tym przypadku zawiadomienie, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przeniesienia, kuratora oświaty i rodziców uczniów, a w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów.
W powołanym przepisie nie odniesiono się do czasu, kiedy takie przeniesienie powinno nastąpić. Jak wskazuje doktryna (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty, Komentarz, wyd. VI, LEX) „przepis ten nie stawia warunku, aby przeniesienie mogło nastąpić tylko z końcem roku szkolnego, co pozwala sądzić, że zgodnie z intencją ustawodawcy, tego rodzaju przekształcenie organizacyjne, będzie wyjątkowo możliwe w każdym czasie”.
Ustawodawca podkreślił także że przeniesienie kształcenia może nastąpić tylko do szkoły tego samego typu lub placówki tego samego rodzaju. W każdym innym przypadku nie będziemy mieli już do czynienia z przeniesieniem kształcenia a z przekształceniem, dlatego zastosowanie znajdą wtedy postanowienia art. 59 ust. 6 ustawy.