Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Likwidacja szkoły lub placówki publicznej (9). Zawiadomienie kuratora

Likwidacja szkoły lub placówki publicznej (9). Zawiadomienie kuratora fotolia.pl

Drugim obok rodziców podmiotem, który musi zostać poinformowany przez organ prowadzący o zamiarze likwidacji szkoły publicznej jest właściwy kurator oświaty.

Kuratorem oświaty „właściwym” w myśl art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty jest kurator właściwy miejscowo ze względu na siedzibę szkoły publicznej.

Powiadomienie kuratora wymaga formy pisemnej i przekazania mu pełnego tekstu uchwały intencyjnej wraz z uzasadnieniem. Od zawiadomienia organu nadzoru uzależniona jest prawidłowość procedury likwidacyjnej, bowiem – w przypadku szkół i placówek samorządowych – kurator wydaje opinię o której mowa w art. 59 ust. 2.

Od roku 2009 wystarczające było zasięgnięcie jedynie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Oznaczało to, że organ prowadzący musiał zwrócić się do kuratora po opinię ale nie była ona dla niego wiążąca i w konsekwencji organ prowadzący mógł nie podzielić stanowiska organu nadzoru.

Poprzez nowelizację ustawy o systemie oświaty z 29 grudnia 2015 r. wrócono do rozwiązania sprzed 2009 roku, Co w konsekwencji doprowadziło do sytuacji, że szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana jedynie po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty (szerzej na ten temat w jednym z kolejnych artykułów).

Czw., 11 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka