Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Likwidacja szkoły lub placówki publicznej (5). Zapewnienie możliwosci kontynuowania nauki

Likwidacja szkoły lub placówki publicznej (5). Zapewnienie możliwosci kontynuowania nauki fotolia.pl

Likwidację szkoły publicznej ustawodawca obwarował obowiązkiem zapewnienia uczniom możliwości kontynuowania nauki.

Zgodnie z brzmieniem art. 59 ust. 1 szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie.

Opisany powyżej obowiązek ma charakter bezwzględny i oznacza stworzenie organizacyjnych warunków przyjęcia dzieci lub młodzieży, będących uczniami likwidowanej szkoły, do innej szkoły.

W odniesieniu do szkół publicznych ogólnokształcących obowiązkiem organu jest zapewnienie możliwości kontynuowania nauki w szkole "tego samego typu". Co oznacza, że konieczne jest umożliwienie nauki w takiej szkole, jaka jest likwidowana.

Można przyjąć, że organ prowadzący w zasadzie niekoniecznie powinien zapewnić możliwość kontynuowania nauki dokładnie w takiej samej szkole jak zlikwidowana, a jedynie w przypadkach szczególnych (np. uczniowie likwidowanej szkoły posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) powinien zapewnić możliwość kontynuowania nauki w szkole ściśle określonego rodzaju (np. w szkole specjalnej, integracyjnej, z oddziałami integracyjnymi czy w szkole mistrzostwa sportowego itp.).

W razie braku możliwości zapewnienia kontynuowania nauki w innej szkole na terenie danej jednostki samorządu organ prowadzący ma obowiązek zawrzeć porozumienie z inną j.s.t., która prowadzi szkołę odpowiedniego typu (i ewentualnie odpowiedniego rodzaju).

Opisane w powołanym przepisie kontynuowanie nauki można umożliwić poprzez przeniesienie uczniów do jednej szkoły lub do wielu szkół.

Należy także podkreślić, że jeżeli wskutek likwidacji szkoły droga dzieci podlegających odpowiedniemu obowiązkowi edukacyjnemu wydłuży się ponad limit, właściwa j.s.t. ma obowiązek zapewnić im transport i opiekę lub zwrot kosztów podróży.

Pewien wyjątek od zasady zgodności typów szkoły likwidowanej i szkoły (lub szkół), która przejmuje uczniów, czyni ustawodawca w odniesieniu do szkół prowadzących kształcenie w zawodzie. W tym przypadku organ prowadzący ma bowiem zapewnić możliwość kontynuowania nauki w tym samym lub zbliżonym zawodzie.

Wątpliwości może przysporzyć pojęcie zawodu „zbliżonego”. Decyzję o tym, czy zawody są do siebie zbliżone podejmuje organ prowadzący likwidujący szkołę, na podstawie porównania zbieżności kwalifikacji w ramach zawodu, w którym kształci szkoła likwidowana, z zawodem, w którym kształci szkoła przejmująca uczniów. Co ważne, brak zapewnienia uczniom możliwości kontynuowania nauki chociażby w zbliżonym zawodzie jest podstawą negatywnej opinii kuratora oświaty co do likwidacji.

Sob., 16 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka