1 marca 20016 roku w Ministerstwie Zdrowia eksperci z Biura Rzecznika Praw Dziecka uczestniczyli w spotkaniu międzyinstytucjonalnego Zespołu, który podjął prace w zakresie diagnozy problemu i opracowania koncepcji zmian w systemie opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży.
W pierwszym spotkaniu, które poprowadził Podsekretarz Stanu Krzysztof Łanda uczestniczyli również przedstawiciele: Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Naczelnej Izby Lekarskiej, poszczególnych departamentów Ministerstwa Zdrowia oraz Konsultant Krajowy do spraw stomatologii dziecięcej prof. dr hab. Dorota Olczak - Kowalczyk – Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.
Rzecznik Praw Dziecka od lat apeluje o skuteczne działania w walce z „epidemią” próchnicy wśród dzieci i podkreśla, że dotychczasowe działania podejmowane na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży były mało skuteczne i nieadekwatne do diagnozy i skali problemu.
Dane pokazują, że 95 proc. 18-latków zmaga się z tą chorobą. Ogromna skala problemu dotyczy również dzieci młodszych - w grupie 6-laktów ponad 85 proc. ma próchnicę.
W ostatnim wystąpieniu do Ministra Zdrowia (styczeń 2016 roku) Rzecznik Praw Dziecka postulował konieczność pilnego stworzenia Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci. Stanowiłaby ona najważniejsze ogniwo rozwiązywania tego ważnego społecznie problemu, jakim jest „epidemia” próchnicy. Wskazał wówczas, że w opracowanie i realizację Strategii powinni włączyć się nie tylko najważniejsi eksperci w zakresie stomatologii, ale także specjaliści z zakresu zdrowia publicznego i zarządzania.
Źródło: brpd.gov.pl