Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Który organ rozpoznaje skargę rodziców na dyrektora szkoły?

Który organ rozpoznaje skargę rodziców na dyrektora szkoły? fotolia.pl

W sprawie z dnia 14 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie badał, czy rada gminy była organem właściwym do rozpoznania skargi rodziców na dyrektora Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych. 

W rozpoznawanej sprawie w stanie faktycznym sprawy, rada gminy uchwałąw sprawie rozpatrzenia skargi rodziców uczniów na postępowanie Dyrektora Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych a polegające na 1) niedopuszczalnym oraz uwłaczającym pełnionemu przez niąstanowisku wobec pewnej osoby 2) wprowadzonych zmianach w organizacji pracy szkoły w tym zmianach w zakresie planu zajęćbez uprzedniego poinformowania o tym rodziców dzieci, czego konsekwencjąbyło pozostawienie dzieci bez należytej opieki oraz brak możliwości zapewnienia im opieki przez rodziców i 3) nieprzeprowadzenie próbnego egzaminu gimnazjalnego, uznała powyższąskargęza zasadną.

Natomiast Wojewoda stwierdziłnieważnośćpowyższej uchwały.

Analizując powyższa sprawęSąd wskazałże stosownie do treści art. 18 ust. 1 ustawy o samorządach gminnych, do właściwości rady gminy należąwszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowiąinaczej, a do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy (ust. 2 pkt 15). Natomiast w myśl art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty kurator oświaty, w imieniu wojewody, wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty określone w ustawie i przepisach odrębnych na obszarze województwa, a w szczególności sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami oraz placówkami doskonalenia nauczycieli, w tym nad niepublicznymi placówkami doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, które znajdująsięna obszarze danego województwa. Ponadto zgodnie z treściąart. 35 ust. 4 ustawy, dyrektor szkoły lub placówki oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze, z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2, sprawująnadzór pedagogiczny w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach i placówkach, a w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe oraz u pracodawców, u których jest organizowana praktyczna nauka zawodu, także w stosunku do instruktorów praktycznej nauki zawodu i w myśl art. 39 ust. 1 ustawy tenże dyrektor kieruje działalnościąszkoły lub placówki oraz reprezentuje jąna zewnątrz oraz sprawuje nadzór pedagogiczny, z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2.

Natomiast z drugiej strony organ prowadzący szkołę, zgodnie z przepisem art. 34a ust. 1 ustawy, sprawuje nadzór nad jej działalnościąw zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów i w myśl ust. 2 tegożprzepisu, w zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności: 1) prawidłowośćdysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołęlub placówkęśrodkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem; 2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów; 3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki. Z kolei według ust. 4, organ prowadzący szkołęlub placówkę, nieposiadający uprawnieńdo sprawowania nadzoru pedagogicznego, może występowaćw sprawach dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych z wnioskami do dyrektora szkoły lub placówki i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Dyrektor lub organ, który otrzymałwniosek, jest obowiązany do udzielenia odpowiedzi w terminie 14 dni. Podkreślićprzy tym należy, że według art. 34b ustawy, organ prowadzący szkołęlub placówkę, a w zakresie działalności dydaktyczno - wychowawczej i opiekuńczej równieżorgan sprawujący nadzór pedagogiczny, mogąingerowaćw działalnośćszkoły lub placówki wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie.

Analiza powyższych przepisów prowadzi do jednoznacznego wniosku, że ustawa o systemie oświaty wprowadziła wyraźny podziałkompetencyjny w zakresie nadzoru pomiędzy organem prowadzącym, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny (kuratorem oświaty i dyrektorem szkoły lub placówki).

Mianowicie pierwszy z nich sprawuje nadzór nad jej działalnościąw zakresie spraw finansowych i administracyjnych (organizacyjny), zaśkurator lub dyrektor sprawuje nadzór pedagogiczny przejawiający sięocenianiem stanu szkół, placówek i nauczycieli w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół(merytoryczny).

Tymczasem analiza skargi rodziców uczniów w omawianej sprawie wyraźnie wskazuje, że jej przedmiotem nie sąkwestie finansowe, bądźadministracyjne, bowiem w tym zakresie pojęciowym nie mieści sięani organizacja pracy szkoły w tym zmiany w zakresie planu zajęćlub teżnieprzeprowadzenie próbnego egzaminu gimnazjalnego. Sąto zatem kwestie ewidentnie związane z działalnościądydaktyczną, wychowawcząi opiekuńcząszkoły nad którymi nadzór sprawuje kurator oświaty.

Źródło: CBOSA

Niedz., 13 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka