Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało wzór standardów ochrony dzieci w szkole, które placówki są zobowiązane wdrożyć w terminie do 15 sierpnia br.
Standardy ochrony dzieci stanowią realizację obowiązku prawnego dot. wprowadzenia w szkole standardów ochrony małoletnich (ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – Dz. U. z 2024 r. poz. 560).
Podstawowe założenia standardu ochrony dzieci są następujące - szkoła podejmuje działania zapobiegające krzywdzeniu dzieci, w szczególności przez:
- ustanowienie zasad reagowania na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia,
- ustanowienie zasad bezpiecznej rekrutacji pracowników,
- zapewnienie odpowiedniego przygotowania pracowników poprzez szkolenia,
- ustalenie zakresów odpowiedzialności pracowników,
- ustalenie zasad bezpiecznych relacji między pracownikami a dziećmi oraz między samymi dziećmi.
Pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci, zaś w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na ich występowanie. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownik pedagogiczny szkoły podejmuje rozmowę z opiekunami dziecka, przekazując informację na temat dostępnej oferty wsparcia, motywując ich do szukania pomocy w innych instytucjach działających na rzecz dzieci. Podjęte kroki należy udokumentować zgodnie ze sposobem przyjętym w szkole. Pracownicy są uważni na sytuację i dobrostan dziecka.
Standard zawiera zasady rekrutacji pracowników do placówek oświatowych, zasady relacji pomiędzy pracownikami i uczniami, a także uwzględnienie sytuacji dzieci ze specjalnymi potrzebami.
W standardzie znajdują się informacje dotyczące: rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci, procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz monitoring.
Ze standardem można zapoznać się tutaj