Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Udostępnianie prac uczniom i ich rodzicom

Udostępnianie prac uczniom i ich rodzicom fotolia.pl

Kwestie te reguluje znowelizowana ustawa o systemie oświaty. W związku z pytaniami i wątpliwościami kierowanymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej, miisterstwo wyjaśnia:

Ocenianie uczniów

W procesie nauczania nauczyciele ustalają oceny (bieżące i klasyfikacyjne), wskazujące na poziom i postęp w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności nabywanych w trakcie nauki. Ocenianie osiągnięć ucznia przeprowadzane jest na bazie wymagań określonych w podstawie programowej oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania.

Istota oceniania bieżącego

Ocena bieżąca jest nieodzownym elementem procesu nauczania, z którym uczeń styka się na każdej lekcji. Istotą oceniania bieżącego jest stałe monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie mu (na bieżąco) informacji o jego osiągnięciach, które stanowią motywację do dalszego działania. Ocenianie bieżące jest również źródłem bardzo istotnych dla ucznia (i jego rodziców) informacji – wskazuje na to co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak uczeń powinien się dalej uczyć, aby osiągnąć sukces.
Nauczyciele mają obowiązek poinformować uczniów i ich rodziców o sposobach sprawdzania osiągnięć ucznia stosowanych przez nich w procesie nauczania. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów sprawdzania osiągnięć są prace pisemne wykonywane przez ucznia – klasówki, sprawdziany, kartkówki itp.

Udostępnianie sprawdzonych i ocenionych prac pisemnych uczniów

Przepis art. 44e ust. 4 ustawy (Przepisy rozdziału 3a ustawy weszły w życie z dniem 1 września 2015 r.) stanowi, że sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Oznacza to, że uczeń i jego rodzice nie muszą zwracać się do nauczyciela z wnioskiem o udostępnienie pracy (tak stanowiły dotychczasowe przepisy par. 5 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych – Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.[2]). Nauczyciel ma obowiązek udostępnić sprawdzone i ocenione bieżące prace pisemne (zgodnie z art. 44e ww. ustawy).
Uzyskanie sprawdzonej pracy pisemnej jest również wyrazem prawa ucznia i jego rodzica do bezpośredniego dostępu do informacji o postępach w nauce lub ich braku, wskazującej nad czym uczeń musi popracować, aby uzupełnić te braki lub rozwinąć swoje umiejętności.

Jednocześnie art. 44e ust. 6 ustawy wskazuje, że szkoła musi określić w swoim statucie sposób tego udostępniania. Przy wyborze sposobu udostępniania sprawdzonych prac, szkoła powinna wziąć pod uwagę realne możliwości szybkiego otrzymania przez ucznia i jego rodziców danej pracy, np.: przekazanie zainteresowanym oryginału pracy lub jego kopii, udostępnienie pracy do domu z prośbą o zwrot pracy podpisanej przez rodziców itd.
Udostępnianie prac do wglądu tylko na terenie szkoły (np. w czasie organizowanych przez szkołę spotkań z rodzicami) nie spełnia warunku swobodnego dostępu rodziców ucznia do informacji o postępach i trudnościach w nauce ich dziecka.
Ważne jest aby określony przez szkołę sposób udostępniania sprawdzonych prac był w pełni akceptowany przez uczniów i ich rodziców, jako pełnoprawnych uczestników procesu kształcenia.

Udostępnianie innej dokumentacji przebiegu nauczania uczniów

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty utrzymuje natomiast dotychczasowe regulacje dotyczące innej dokumentacji przebiegu nauczania. Dokumentacja dotycząca m.in. egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia (zgodnie z art.44e ust.5 ww. ustawy) jest udostępniania tylko do wglądu i na wniosek złożony przez ucznia lub jego rodziców.

Źródło: men.gov.pl

Sob., 14 Lst. 2015 4 Komentarze Dodane przez: Tadeusz Narkun

Komentarze

yarecki
+5 # yarecki 2022-02-22 18:28
Te przepisy to kpina. Są tak samo niespójne jak sposób nauczania w szkołach. I to ma być Ministerstwo Edukacji...
| | |
ewa
+3 # ewa 2022-04-05 11:35
tak - każda szkoła robi sobie co chce !!!
| | |
kalus
+3 # kalus 2022-10-30 20:38
Te przepisy to jakaś kpina niech ktoś napisze jaka szkoła tego przestrzega Nauczyciele boją się oddać prac klasowych do wglądy aby nie wyszło na jaw że dana praca powinna być inaczej oceniona Jak komuś udało się wyegzekwować dany przepis to proszę o info jak to zrobić
| | |
Edyta
-1 # Edyta 2022-11-21 01:07
Mnie udało się jako 1 rodzicowi na 24. Zaraz na początku roku napisałam w tej sprawie do dyrektora o udostępnieniu każdej sprawdzonej pracy pisemnej z każdego przedmiotu niezwłocznie po jego sprawdzeniu w formie ksera lub umożliwienie zrobienia zdjęcia synowi. Nie było problemu. Obecnie czeka mnie to samo. Czyli złożenie pisma.
| | |