Przy okazji przygotowywanej nowelizacji ustawy o systemie oświaty ministerstwo edukacji przygotowuje także uporządkowanie i sprecyzowanie zasad dowozu dzieci do szkół.
Aktualny stan jest w tym zakresie następujący: gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport dzieciom objętym obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym i uczniom klas I-IV podstawówki, jeżeli ich droga do przedszkola lub szkoły jest dłuższa niż 3 km. W przypadku uczniów klas starszych i gimnazjów odległość ta ma przekraczać 4 km.
Nie ma jednak w przepisach jednoznacznego określenia, czy gmina może organizować dowóz wtedy, gdy odległość jest mniejsza. Niektóre gminy decydowały się na dowóz mimo mniejszej odległości do placówki, kierując się względami bezpieczeństwa dzieci. W wielu wypadkach zasadność takich wydatków kwestionowały regionalne izby obrachunkowe.
Ministerstwo edukacji narodowej chce w ramach nowelizacji ustawy o systemie oświaty wpisać do niej możliwość organizowania bezpłatnego transportu bez względu na odległość między domem dziecka a przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego czy szkołą.
Zmianie mają także ulec przepisy dotyczące zwrotu kosztów dowozu dzieci do placówki ponoszonych przez rodziców dowożących swoje pociechy we własnym zakresie.
Nowe przepisy pozwolą na zwrot kosztów dojazdów, gdy na danym terenie nie funkcjonuje komunikacja publiczna, „pozwalając jednocześnie organom prowadzącym szkoły na wybór najbardziej dogodnej formy realizacji obowiązku zapewnienia transportu dzieciom dojeżdżającym do szkół publicznych".
Miejmy nadzieję, że ta rozsądna nowelizacja wejdzie w życie jak najszybciej.
Źródło: samorzad.pap.pl, men.gov.pl