Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarte konkursy na realizację zadań publicznych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w szkołach. Zainteresowane podmioty mogą składać oferty na następujące przedsięwzięcia:
- „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia”,
- „Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia”.
Obydwa konkursy kierowane są do organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Realizowane są w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”, którego źródłem finansowania jest rezerwa celowa poz. 52 budżetu państwa. Zadania będą realizowane w latach 2015-2018.
Przedmiot konkursów
Celem konkursu pt. „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia” jest wyłonienie najlepszych ofert dotyczących stworzenia i wdrożenia programu warsztatów skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli oraz opracowania pakietów materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów, rodziców i nauczycieli z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i bezpiecznego korzystania z nowych technologii.
Drugi konkurs zatytułowany „Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia” wyłoni najlepsze oferty na realizację zadania polegającego na:
- dokonaniu przeglądu stanu bezpieczeństwa szkoły obejmującego w szczególności drogi ewakuacyjne i miejsca zbiórki;
- przygotowaniu, na podstawie dokonanego przeglądu stanu bezpieczeństwa, rekomendacji do szkolnych procedur postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia w szkole;
- przeprowadzeniu praktycznego szkolenia nauczycieli i innych pracowników szkoły z zakresu reagowania w sytuacjach kryzys.
Zainteresowane podmioty mogą składać oferty w terminie do 31 sierpnia 2015 roku.
Źródło: MEN