Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy wszystkich laureatów ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Strzał w dziesiątkę"

Poznaliśmy wszystkich laureatów ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych fotolia.pl

Zespół uczniów ZAM z Gimnazjum nr 8 w Gliwicach oraz licealiści z sosnowickiego VI LO im. Janusza Korczaka tworzący grupę BENG! – to zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Strzał w dziesiątkę".

Zadaniem uczestników było przygotowanie 3-minutowego filmu nawiązującego do dekady polskiego członkostwa w UE. W sumie nadesłano ponad 240 prac. Organizatorem konkursu było Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Gala konkursu, którą prowadzili Rafał Rudnicki – szef Działu Informacji i Komunikacji Społecznej oraz Ewa Modzelewska – koordynatorka projektu, odbyła się w czwartek 11 grudnia w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. – Nie było łatwo przejść przez to konkursowe sito, aby znaleźć się dziś tutaj z nami – mówił do uczniów i ich opiekunów Rafał Rudnicki otwierając spotkanie laureatów. – Jesteście najlepszymi z najlepszych!

- To już ósmy ogólnopolski konkurs dla młodzież organizowany przez nasze Przedstawicielstwo. Cieszę się, że wciąż trwa – mówiła dyrektor PKE Ewa Synowiec. Przypomniała, że dziś dla młodych ludzi integracja z Europą jest niemal oczywistością, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. wielu Polaków pytanych o możliwość bliskiej współpracy gospodarczej i politycznej częściej wskazywała na… Stany Zjednoczone niż na Zachodnią Europę. – Teraz obserwujecie inwestycje, budowy, dobrobyt wokół nas. Ale UE to także wartości i idee, które – co mnie cieszy – można było zauważyć także w waszych pracach.

- Cieszy nas również krytyczne podejście do Unii, co było widoczne szczególnie w jednym z wyróżnionych filmów – mówiła Ewa Synowiec. – Takie głosy też są bardzo ważne, bo dzięki nim mamy podstawy do rzetelnej dyskusji – co zmieniać i poprawiać, jak reagować na to co się nie udaje.

Alicja Pacewicz, wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej, które pomagało w organizacji konkursu, wskazywała na poziom prac konkursowych. – Z roku na rok jest on coraz wyższy, podobnie jak poziom refleksji związany z tematyką konkursów. (…) Rosną też umiejętności filmowe uczestników – kompozycja kadru, przygotowanie scenariusza. To zasługa młodzieży, ale również – na co warto zwracać uwagę – zaangażowania ich opiekunów. Pacewicz wskazywała również na edukacyjne walory takich wyzwań jak "Strzał w dziesiątkę". – Dobra edukacja to praca w grupie. A ten projekt właśnie to proponuje.

Jak informują organizatorzy wybór zwycięskich prac nie był łatwy, gdyż każdy film w wyjątkowy dla siebie sposób ukazywał tematykę konkursu. Nadesłane prace zostały nakręcone przy użyciu różnych technik. W swoich pracach, młodzież podsumowała 10 lat Polski w Unii Europejskiej, pokazując liczne przykłady tego, co zmieniło się nie tylko w ich bezpośrednim otoczeniu, ale również z szerszej perspektywy.

Szkoły gimnazjalne - laureaci i finaliści
•    I miejsce - Zespół ZAM, ZSO nr 2 Gimnazjum nr 8 w Gliwicach
•    II miejsce ex-aequo - Unia też mnie dotyczy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra
•    II miejsce ex-aequo - Tonacja Europy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra
•    IV miejsce - GIM TV Junior, Gimnazjum Nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler
•    V miejsce - Grupa Nikodema, Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki, Katowice
•    VI miejsce - Aktywni we Wrzosowej strzelają w dziesiątkę, Zespół Szkół - Gimnazjum im. J.Kochanowskiego, Wrzosowa

Szkoły ponadgimnazjalne
•    I miejsce - Beng!, VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Sosnowiec  
•    II miejsce - TRIO, LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
•    III miejsce - Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto, Racibórz
•    IV miejsce - GIM TV Teens, Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV przy Gimnazjum Nr 2 w Głogowie
•    V miejsce - OLPAMAR, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Toruń
•    VI miejsce - Zespół maki, I LO w Świeciu

Jury wybierając pierwsza szóstkę starało się docenić w pracach oryginalność pomysłu oraz jego wykonanie, samodzielne spojrzenie, wysiłek włożony w przygotowanie filmu, odwagę w spojrzeniu na podsumowanie 10 lat Polski w Unii.

Źródło: Komisja Europejska

Czw., 11 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka