Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie przedszkolne w Europie. Grecja i Francja

Kształcenie przedszkolne w Europie. Grecja i Francja fotolia.pl
Dzisiejszy artykuł z cyklu kształcenie przedszkolne w Europie, został poświęcony przybliżeniu funkcjonowania przedszkoli w Grecji oraz Francji.
 
Grecja
 
Edukacja przedszkolna w Grecji jest nieobowiązkowa. Przedszkola przyjmujące od 7 do 30 dzieci obsługiwane są przez jednego nauczyciela. Rolą przedszkola jest wspieranie rozwoju dzieci pod względem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym i społecznym.
 
Francja
 
Natomiast we Francji dzieci od 2. roku życia można zapisać do przedszkoli. Opieka przedszkolna trwa do 6 lat. Gdy nie ma możliwości utworzenia oddzielnego przedszkola, klasy przedszkolne dołącza się do szkół podstawowych. Pobyt w nich jest nieobowiązkowy. Przedszkola
są bezpłatne. W poszczególnych grupach wiekowych dziecko uczy się najpierw kontaktu ze światem zewnętrznym, życia w grupie innej niż rodzina oraz ekspresji za pomocą mowy, śpiewu, rysunku, gestów i ruchu. W następnym etapie dziecko przygotowywane jest do przejścia do szkoły podstawowej – stopniowo uczy się czytać, pisać, rachować, kontynuuje zajęcia fizyczne, manualne i artystyczne.
 
Źródło: A. Blumsztajn, Przykłady rozwiązań edukacji przedszkolnej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, [w:] C. Sadowska-Snarska (red.), System instytucjonalnej opieki nad dzieckiem w  aspekcie godzenia życia zawodowego z rodzinnym, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Białystok 2007.
Pt., 21 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka