W każdej komisji dyscyplinarnej, organ przy którym komisja została powołana, wyznacza w drodze zarządzenia rzecznika dyscyplinarnego i odpowiednią liczbę jego zastępców z grona podległych sobie pracowników.
Rzecznik dyscyplinarny jest związany zaleceniami organu, który go powołał do tej funkcji.
Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego, rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców wyznacza się w celu przeprowadzenia czynności mających ustalić zasadność zarzutu uchybienia godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela oraz okoliczności przewinienia, spośród pracowników zatrudnionych odpowiednio w kuratorium oświaty, Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Ministerstwie Kultury i Sztuki.
Do zadań rzecznika dyscyplinarnego wyznaczonego przez organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna pierwszej instancji, należy w szczególności:
1) prowadzenie postępowania wyjaśniającego na polecenie organu, który go wyznaczył,
2) składanie wniosków o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji albo umarzanie postępowania wyjaśniającego,
3) uczestniczenie w rozprawach dyscyplinarnych w charakterze strony,
4) wnoszenie zażaleń na postanowienia i odwołań od orzeczeń komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji do komisji dyscyplinarnej drugiej instancji,
5) składanie podań do właściwego ministra o wniesienie rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.
Natomiast do zadań rzecznika dyscyplinarnego wyznaczonego przez organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna drugiej instancji, należy w szczególności:
1) analizowanie dokumentacji spraw odwoławczych,
2) uczestniczenie w rozprawach dyscyplinarnych w charakterze strony,
3) składanie podań do właściwego ministra o wniesienie rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.
Rzecznik dyscyplinarny wykonuje zadania, przy pomocy swoich zastępców.