Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Medale polskich uczniów w Olimpiadzie Chemicznej

Medale polskich uczniów w Olimpiadzie Chemicznej fotolia.pl

Mateusz Szczygieł, Wojciech Łyczek, Karol Rząd, Anna Fabich – to polscy medaliści 46. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Hanoi. Uczniowie zdobyli dwa medale złote, jeden srebrny i jeden brązowy. W konkursie uczestniczyło 300 zawodników z 75 państw z wszystkich kontynentów. Polska drużyna plasuje się na siódmym miejscu za Rosją, Singapurem, Ukrainą, Wietnamem, Tajwanem i Chinami.

Uczniom towarzyszyli pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, członkowie międzynarodowego jury zawodów: prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik i prof. dr hab. Marek Orlik. Pomagali oni zawodnikom w opracowaniu zadań, tłumaczeniu ich na język polski, sprawdzaniu prac.

Zawody składały się z dwóch części:
- laboratoryjnej, która odbyła się 23 lipca w laboratoriach Narodowego Uniwersytetu Wychowania w Hanoi
- teoretycznej, która odbyła  się 25 lipca w Narodowym Centrum Kongresowym w Hanoi.

Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna została zorganizowana  w 1968 roku w Czechosłowacji, wzięły w niej udział tylko drużyny trzech państw – Czechosłowacji, Węgier i Polski.

Zawody odbywają się co roku w innym miejscu. W ubiegłym roku odbyły się w Moskwie, a dwa lata temu w Waszyngtonie. Polska była organizatorem Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej trzykrotnie: 1969 roku (Katowice), 1978r. (Toruń) i 1991r (Łódź). We wszystkich dotychczasowych czterdziestu pięciu IChO uczestniczyli Polacy, było ich w sumie 182 i przywieźli 47 medali złotych, 62 srebrnych i 60 brązowych.
W ostatnich dziesięciu Olimpiadach (od 2004 do 2013 roku) 40 zawodników przywiozło 13 medali złotych, 14 srebrnych i 13 brązowych. Z tym dorobkiem zajmują pierwsze miejsce w Unii Europejskiej, drugie w Europie (za Rosją) i piąte w Świecie (za Koreą, Chinami, Rosją i Tajwanem).

Laureaci:

  1. Mateusz Szczygieł, uczeń III klasy I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (nauczyciel mgr Włodzimierz Kuśmierczuk) – zdobywca medalu złotego.
  2. Wojciech Łyczek, uczeń III klasy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (nauczycielka mgr inż. Agnieszka Kuś) – zdobywca medalu złotego
  3. Karol Rząd, uczeń II klasy II LO im. Mieszka I w Szczecinie (nauczycielka mgr Teresa Kołogrecka – Bajek) – zdobywca medalu srebrnego.
  4. Anna Fabich, uczennica III klasy IX LO im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie (nauczycielka mgr inż. Barbara Zaborowska-Bielawna) – zdobywca medalu brązowego.

Zamiast komentarza: gratulujemy wszystkim naszym laureatom i ich opiekunom międzynarodowych sukcesów. Przy okazji nasuwa się taka refleksja. Od wielu lat bardzo często polscy uczniowie z powodzeniem rywalizują ze swoimi rówieśnikami z całego świata. I to jest bardzo dobrze. Jednocześnie jednak każdego roku wzrasta odsetek uczniów, którzy nie zdają matury. Wydaje się, że oprócz międzynarodowych sukcesów warto także skupić się i dokładnie zdagnozować przyczyny słabych wyników matur. Coś zgrzyta w naszym systemie, w którym mamy wspaniałych laureatów wielkich konkursów i coraz więcej uczniów, którzy nie mogą dać sobie rady na maturze. Trzeba koniecznie i jak najszybciej ustalić przyczyny tej choroby i zaaplikować skuteczne leczenie.

źródło: men.gov.pl

Czw., 7 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun