Artykuł 76 ust. 1 Karty Nauczyciela wskazuje na zamknięty katalog kar dyscyplinarnych jakie mogą zostać zastosowane wobec nauczycieli.
Zalicza on do tych kar:
1) naganę z ostrzeżeniem;
2) zwolnienie z pracy;
3) zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania;
4) wydalenie z zawodu nauczycielskiego – kara ta jest równoznaczna z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim. Nauczycielowi mianowanemu przysługuje od niej odwołanie do Sądu Najwyższego, które nie przysługuje od kary zwolnienia z pracy (Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 marca 1995 r., I PO 13/94). Jako, że kara wydalenia nauczyciela z zawodu to kara najsurowsza jest ona uzasadniona, gdy jest odpowiednia do stopnia społecznego niebezpieczeństwa występku dyscyplinarnego nauczyciela oraz gdy jej zastosowanie jest niezbędne z uwagi na brak gwarancji i pozytywnej prognozy, iż występki tego typu - godzące bezpośrednio w interesy młodzieży oraz całego systemu szkolnego - nie będą w przyszłości popełnione przez tego nauczyciela (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 września 1995 r., I PO 6/95)
Kary dyscyplinarne wymierza nauczycielom komisja dyscyplinarna, a odpis prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem włącza się do akt osobowych nauczyciela.