Jak wskazuje art. 6a ustawy Karta Nauczyciela praca nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty podlega ocenie, która może być dokonywana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.
Ocenę nauczyciela dokonuje się z inicjatywy dyrektora lub na wniosek:
1) nauczyciela;
2) organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
3) organu prowadzącego szkołę;
4) rady szkoły;
5) rady rodziców.
Dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku z zastrzeżeniem, że nie może nastąpić to wcześniej nie niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego.
Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:
1) ocena wyróżniająca;
2) ocena dobra;
3) ocena negatywna.
Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły, który przy jej dokonywaniu może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego. Ocenę pracy ustala się po zapoznaniu nauczyciela z jej projektem oraz wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń. Od ustalonej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, przysługuje nauczycielowi prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora szkoły, do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą. Organ ten powołuje w celu rozpatrzenia odwołania lub wniosku zespół oceniający. Od oceny dokonanej przez zespół oceniający nie przysługuje odwołanie. Ponadto jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 1 lutego 1981 r. SA 520/81 przewidziana w ustawie Karta Nauczyciela i przepisach wykonawczych ocena pracy nauczyciela mianowanego nie jest decyzją w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego i nie podlega kontroli Naczelnego Sądu Administracyjnego.