Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało do konsultacji społecznych, założenia do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.
MAC chce, by zbiory publicznych bibliotek, archiwów i muzeów można było skopiować i ponownie wykorzystać, także dla celów komercyjnych. Będą jednak ograniczenia, w tym dotyczące utworów i baz danych, do których prawa własności intelektualnej mają podmioty trzecie. Propozycja dostosowuje polskie ustawodawstwo do unijnej dyrektywy z dnia 26 czerwca 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, która musi zostać wdrożona do polskiego prawa do 18 lipca 2015 r.
Zgodnie z założeniami dyrektywy instytucje publiczne zostaną zobowiązane do udostępniania w formie cyfrowej takich zasobów jak zbiory dziedzictwa kulturowego, materiały edukacyjne i zasoby naukowe, wyniki badań, opracowania naukowe, mapy, raporty czy dane statystyczne. Zgodnie z założeniami ustawa wprowadzi też ogólną zasadę, zgodnie z którą wszystkie dokumenty udostępniane przez organy sektora publicznego mogą być ponownie wykorzystane do dowolnych celów: komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są one zabezpieczone prawami własności intelektualnej osób trzecich. Dodatkowo, oprócz dostępnych już dziś danych z urzędów, ustawa ma otworzyć dostęp do zbiorów muzeów państwowych i samorządowych, bibliotek publicznych i naukowych oraz archiwów państwowych.
Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego ma być w większości wypadków bezpłatne. Dyrektywa przewiduje możliwość wprowadzenia opłat, jeżeli przygotowanie informacji związane będzie z dodatkowymi kosztami np. cyfryzacją. Jedynie muzea, archiwa i biblioteki będą mogły pobierać wyższe opłaty, które miałyby być przeznaczone na cyfryzację kolejnych zasobów.
Według założeń MAC informacje sektora publicznego w ich celu ponownego wykorzystywania udostępniano by zarówno na wniosek obywatela czy przedsiębiorcy, jak z własnej inicjatywy instytucji publicznych - w tzw. trybie bezwnioskowym. Projekt zakłada także, że dane będą udostępnianie w formatach przystosowanych do pobierania maszynowo, co umożliwi automatyczne ich pobieranie, a także w formatach edytowalnych, a nie tylko do odczytu.
Proponowane przez resort przepisy wprowadzają jednak wiele wyłączeń w udostępnianiu danych sektora publicznego. Jedno z najważniejszych to wyłączenie utworów oraz bazy danych, do których prawa własności intelektualnej przysługują podmiotom trzecim. Ustawa nie obejmuje także wielu instytucji finansowanych z budżetu, a gromadzących dane mogące zainteresować potencjalnych użytkowników, m.in. instytucji kultury innych niż muzea, szkół wyższych, PAN czy instytutów naukowych. Nie dotyczy również elementów baz danych chronionych przez ustawę o ochronie baz danych, danych niejawnych czy naruszających prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.
Konsultacje potrwają do 17 czerwca br.