Europejskie Centrum Edukacyjno - Kulturalne Zgorzelec/Görlitz MeetingPoint Music Messiaen (ECEK) jest przedsięwzięciem, które ma upamiętnić wydarzenia II wojny światowej ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. ECEK powstanie na terenie byłego obozu jeńców wojennych Stalag VIII A.
W zamyśle twórców projektu, budynek ma nawiązywać do prostoty baraków, charakterystycznej dla obozu jeńców wojennych w latach 1939 – 1945, które są milczącymi świadkami ogromnego cierpienia tysięcy osób, ale także stały się jednym z najważniejszych miejsc w historii muzyki XX wieku.
To właśnie na terenie obozu, francuski kompozytor Olivier Messiaen (żyjący w latach: 1908-1992), będąc jeńcem wojennym ukończył swój, zainspirowany Apokalipsą, znany na całym świecie Kwartet na koniec czasu. Wprowadził swoją muzykę w niedostępny dla nienawiści i zniszczenia region ducha i wraz z trzema towarzyszami niewoli po raz pierwszy wykonał Kwartet 15 stycznia 1941 r. przed niemieckimi strażnikami i ok. 400 jeńcami w zimnym baraku teatralnym.
Realizacja Europejskiego Centrum Edukacyjno – Kulturalnego Zgorzelec/Görlitz Meetingpoint Music Messiaen jest również dobrym przykładem współpracy transgranicznej władz lokalnych. Środki na realizację tego przedsięwzięcia w wysokości około trzech milionów euro pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Partnerem wiodącym realizacji projektu jest Fundacja Centrum Wspierania Przedsiębiorczości z/s w Zgorzelcu.
Koordynatorem projektu jest Katarzyna Zych – Kierownik Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy UE.
Źródło: materiał powstał w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja" współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowanego przez Związek Powiatów Polskich