Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rządowego Programu "Przyjazna i bezpieczna szkoła" ciąg dalszy

Rządowego Programu fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje kontynuacje Rządowego programu na lata 2008-2013 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Projekt rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” zakłada zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach systemu oświaty.

Do celów szczegółowych Programu, Resort zaliczył:

1. Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły poprzez:

a. Budowanie pozytywnych relacji społecznych.

b. Rozwijanie kompetencji społecznych uczniów oraz wspieranie prawidłowego rozwoju osobowości dzieci i młodzieży.

c. Uspołecznianie szkoły/placówki i integrowanie środowiska szkolnego, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych, odmiennych kulturowo i wielojęzycznych.

d. Rozwijanie potencjału szkół/placówek w zakresie bezpiecznego funkcjonowania w szkole uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

e. Rozwijanie kompetencji wychowawczych nauczycieli/wychowawców i rodziców.

f. Zwiększanie pozycji i roli rodziców w szkole/placówce

g. Zwiększanie współpracy z podmiotami i instytucjami w środowisku lokalnym.

2. Zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży poprzez:

a. Profilaktykę agresji i przemocy, w tym cyberprzemocy.

b. Przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież oraz profilaktykę uzależnienia od gier komputerowych, hazardu.

c. Kształtowanie umiejętności uczniów/wychowanków w zakresie prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów.

d. Rozwiązywanie kryzysów rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży, m.in. związanych z wyjazdem rodziców za granicę w celach zarobkowych, z doświadczeniem przemocy w rodzinie.

3. Promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży

a. Kształtowanie prawidłowych nawyków dbania o zdrowie własne i innych osób.

b. Tworzenie i realizowanie całościowej polityki w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w szkole/placówce.

c. Tworzenie warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów.

Koordynatorem Rządowego programu na lata 2014-2016 będzie Minister Edukacji Narodowej. Powoła on Zespół Koordynacyjny, w skład którego wejdą przedstawiciele: Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Każdy z ww. podmiotów wyznaczy koordynatora, upoważnionego do współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, w ramach Zespołu Koordynacyjnego.

Na poziomie lokalnym zadania wynikające z Programu koordynował będzie wojewoda, przy pomocy Zespołu Koordynującego, w skład którego wejdą przedstawiciele:

1. Jednostek samorządu terytorialnego.

2. Szkół i placówek systemu oświaty.

3. Kuratoriów oświaty.

4. Poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych,

5. Policji.

6. Podmiotów właściwych do podejmowania określonych działań, współpracujących ze szkołą/placówką: Głównego Inspektoratu Sanitarnego i służb sanitarno-epidemiologicznych w terenie, podmiotów leczniczych, osób sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniem; straży miejskiej/gminnej, gminnej/miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, zespołów interdyscyplinarnych17, grup roboczych, lokalnych instytucji, przedstawicieli służb społecznych, centrów pomocy rodzinie, ośrodków/punktów interwencji kryzysowej, specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kuratorów sądowych, organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 tej ustawy.

Czw., 22 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka