Nieubłagalnie zbliża się termin egzaminu maturalnego, który w tym roku został zaplanowany na 5-30 maja.
Maturzyści przystąpią do obowiązkowej części egzaminu z następujących przedmiotów:
a) w części pisemnej
- język polski – na poziomie podstawowym
- matematyka – na poziomie podstawowym
- język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym
- język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)
b) w części ustnej
- język polski – bez określania poziomu
- język obcy nowożytny – bez określania poziomu
- język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)
Możliwe jest także przystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych (od 1 do 6). Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe. Najczęściej wybieranymi przez tegorocznych maturzystów egzaminami z przedmiotów dodatkowych są geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia.
Jest to ostatni rok przeprowadzania egzaminu maturalnego w takiej formie. Bowiem od roku 2015 zmianie ulegnie zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie oraz wprowadzone zostaną pewne zmiany formalne:
- zmiana formuły części ustnej egzaminu z języka polskiego – prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie wypowiedzi monologowej, a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym.
- egzaminy z przedmiotów dodatkowych w części pisemnej będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
- obowiązek przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym jako dodatkowy warunek zdania egzaminu maturalnego. Pozostałe warunki pozostają niezmienione. Podobnie jak obecnie konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym).
- wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: (a) podobnie jak dotychczas – jako procent uzyskanych punktów oraz (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa.
Źródło: www.men.gov.pl