Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kędzierzyn-Koźle: wojewoda upomina prezydenta. Chodzi o szkoły

Kędzierzyn-Koźle: wojewoda upomina prezydenta. Chodzi o szkoły fotolia.pl

Wojewoda opolski wezwał prezydenta Kędzierzyna-Koźla do zaprzestania naruszania prawa. Zarzucił, że prezydent uporczywie nie podejmuje działań, które miałyby ponownie uruchomić zlikwidowane lub przekształcone w 2012 roku niezgodnie z prawem szkoły.

Chodzi o zlikwidowane w lutym 2012 roku przez władze Kędzierzyna-Koźla dwie szkoły podstawowe - szkołę nr 13 i szkołę nr 14. Kolejna - szkoła nr 20 - została połączona ze szkołą nr 12. Wojewoda opolski stwierdził nieważność uchwał ws. likwidacji i przekształceń tych szkół, a w grudniu 2012 roku jego opinię podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu.

Wyroki w tej sprawie uprawomocniły się w lutym 2013 roku, jednak do tej pory prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla nie dostosował stanu rzeczywistego do istniejącego stanu prawnego. Obecnie szkoła nr 20 stała się filią szkoły nr 12. Szkołę nr 13 zlikwidowano i w jej miejsce powołano szkołę stowarzyszeniową, którą prowadzi stowarzyszenie związanie z mniejszością niemiecką; pracują w niej w większości ci sami nauczyciele i uczą się te same dzieci. Szkołę nr 14 natomiast zlikwidowano, a dzieci i nauczyciele tej placówki zostali przekierowani do innej. W wezwaniu skierowanym do prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantuły wojewoda Ryszard Wilczyński dał 14 dni na poinformowanie o podjętych przez niego działaniach, które mają przywrócić stan prawny w mieście w zakresie wspomnianych szkół. Wilczyński podkreślił, że po uprawomocnieniu się wyroków WSA Wantuła nie przystąpił do działań, by uruchomić zlikwidowane szkoły. W związku z tym - w opinii wojewody - prezydent Kędzierzyna-Koźla naruszył prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Wojewoda dodał, że nie można uznać za wykonywanie wyroków sądu „nieskutecznych inicjatyw uchwałodawczych zmierzających do zgodnego z prawem zlikwidowania i przekształcenia przedmiotowych szkół” (Wantuła kilkakrotnie wnioskował do rady miasta o ponowną likwidację), choćby dlatego, że aby szkoły znów zlikwidować należy je najpierw uruchomić.

Uchwały intencyjne ws. likwidacji i przekształcenia trzech kędzierzyńskich szkół radni miejscy podjęli w ostatnich dniach lutego 2012. Na zgodne z prawem powiadomienie o zamiarze likwidacji lub połączenia szkół rodziców dzieci, które do nich uczęszczały, pozostało wtedy gminie dwa dni. Takie powiadomienia nie dotarły do wszystkich. Dlatego wojewoda, a potem sędziowie uznali, że likwidacja i przekształcenia nie powinny były się odbyć.

Więcej można przecztać klikając TUTAJ.

źródło: samorzad.lex.pl

Pt., 17 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun