W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sprawdzianu przeprowadzonego wśród szóstoklasistów 9 stycznia należy kontaktować się z podmiotem, który przygotował pytania egzaminacyjne – poinformował na swojej stronie internetowej resort edukacji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak również Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne nie współpracują z wydawnictwem OPERON, ani też z innymi wydawnictwami czy podmiotami udostępniającymi szkołom różnego rodzaju testy lub inne materiały diagnostyczne do przeprowadzania tzw. próbnych sprawdzianów (m.in. próbny sprawdzian szóstoklasisty).
Wspomniane wydawnictwo, jak również inne podmioty spoza systemu egzaminów zewnętrznych proponują szkołom przygotowane przez siebie materiały testowe bez porozumienia z CKE, na własną odpowiedzialność. MEN, Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne nie uczestniczą w żaden sposób w tworzeniu i udostępnianiu szkołom tych materiałów. O ich ewentualnym wykorzystaniu autonomicznie decydują szkoły.
Podczas egzaminów zewnętrznych CKE zwraca szczególną uwagę na dostosowanie pytań do możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Przygotowywane przez Komisję zadania, wykorzystywane na sprawdzianie dla szóstoklasistów przeprowadzanym corocznie w kwietniu, obejmują również zestawy dedykowane m.in. uczniom słabowidzącym, słabosłyszącym i niesłyszącym oraz z upośledzeniem w stopniu lekkim. W komunikacie wskazano, że dyrektor CKE publikuje na swojej stronie internetowej komunikat o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów w danym roku szkolnym. W komunikacie wymienione są sposoby dostosowania sprawdzianu i egzaminów w zależności od rodzaju niepełnosprawności określonej w orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Aby zapoznać się z komunikatem, proszę kliknąć TUTAJ.