Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Język obcy w przedszkolu

Język obcy w przedszkolu fotolia.pl

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski poinformował, że w MEN trwają prace związane z tym, by w podstawie programowej wychowania przedszkolnego pojawił się język obcy. Sprzyja temu również fakt, że wielu nauczycieli przedszkolnych ma uprawnienia do nauki języka obcego. Zgodnie z nowelizacją od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin - wynosi nie więcej niż jeden złoty. Pięć godzin bezpłatnej opieki to czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego.


 
To pokłosie informacji, zgodnie z którymi samorządy nie będą w ramach dodatkowych godzin opieki nad dziećmi organizować dodatkowych płatnych zajęć takich jak np. nauka angielskiego, rytmika, karate, warsztaty ceramiczne, czy teatralne. Wywołało to sprzeciw części rodziców.
Według Krzyżanowskiego wielu rodzin nie było stać na opłacanie dzieciom zajęć dodatkowych prowadzonych w przedszkolach przez firmy zewnętrzne. Zwrócił uwagę, że chodzi m.in. o rytmikę i zajęcia plastyczne, które są w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Podkreślił, że nauczycielki przedszkoli są bardzo dobrze przygotowane do prowadzenia tych zajęć. Zaznaczył, że problem jest tylko z organizacją zajęć nauki języka obcego w przedszkolach. Dlatego - jak wyjaśnił - w resorcie edukacji trwają prace związane z tym, by w podstawie programowej wychowania przed-szkolnego pojawił się język obcy.

Przypomniał, że przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o zajęcia dodatkowe. Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe. - Chodzi o to, by zajęcia były powszechne, i nie kosztowały więcej niż złotówkę - podkreślił Krzyżanowski.
Jak mówił, dyrektor przedszkola, aby zorganizować prowadzenie takich zajęć może: powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami, zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnego typu zajęć, podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć (nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i opieki nad nimi).
Krzyżanowski poinformował, że samorządy do końca września dostaną dotację z budżetu państwa z tytułu obniżenia opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki w przedszkolach. Podał, że wojewodowie zgłosili już wysokość zapotrzebowania na te środki. Dotacja na każde objęte wychowaniem przedszkolnym dziecko (w wieku 2,5-6 lat) w okresie wrzesień - grudzień 2013 r. wynosi 414 zł.

Zamiast komentarza: Okazuje się, że obowiązujące od września w przedszkolach zasady wywołały wiele zamieszania i wręcz niezadowolenia rodziców. Nie zadbano bowiem w ministerstwie o przygotowanie odpowiednich instrumentów, o których mówi się dopiero dzisiaj. Miało być lepiej, a wygląda, że wylano dziecko z kąpielą. Przepraszam z zajęciami przedszkolnymi.

źródło: m.onet.pl

Sob., 14 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun