Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacje a zagrożenia związane z substancjami nielegalnymi

Wakacje a zagrożenia związane z substancjami nielegalnymi fot.pixabay

Okres wakacji sprzyja ryzykownym zachowaniom, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenia związane z narkotykami i nowymi substancjami psychoaktywnymi, tzw. dopalaczami. Kwestie te zostały omówione podczas briefingu prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Współpraca służb
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) na bieżąco współpracuje z Komendą Główną Policji w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców kraju. Inspekcja zajmuje się badaniem substancji wchodzących w skład preparatów odurzających. Jeśli zostaną one potwierdzone w laboratoriach GIS, informacje są przekazywane do wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Następnie, policja podejmuje działania mające na celu ograniczenie dostępności tych substancji.

Rocznie policja notuje 60-70 tys. przestępstw narkotykowych, co oznacza, że co 12 przestępstwo w kraju ma związek z narkotykami, środkami odurzającymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi. W okresie wakacyjnym policja szczególnie koncentruje się na identyfikacji miejsc i środowisk, gdzie takie środki są bardziej dostępne. Pozwala to na szybkie podjęcie odpowiednich działań.

Obywatelska czujność
Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową apeluje o obywatelską czujność. W przypadku wiedzy o niepokojących zdarzeniach lub dostępności narkotyków, należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji lub przesłać informację mailowo, także anonimowo. Policja będzie reagować na takie zgłoszenia.

GIS zwraca uwagę na symptomy, które mogą wskazywać, że bliski, w tym dziecko, jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. Rozszerzone lub zwężone źrenice, słabo reagujące na zmiany oświetlenia, zaburzona, niewyraźna mowa, zmienne nastroje, nadmierna wesołość lub agresja, stany depresyjne oraz próby zacierania śladów, takie jak używanie kadzidełek, mogą świadczyć o przyjęciu takich środków.

Ostrzeżenie GIS
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed kupowaniem i zażywaniem substancji o działaniu psychoaktywnym. Podkreśla, że nie ma bezpiecznych ani legalnych narkotyków i dopalaczy. Nigdy nie wiadomo, co dokładnie kupuje się, a laboratoryjne badania nowych substancji psychoaktywnych ujawniają, że w jednej porcji może znajdować się kilka różnych substancji aktywnych. Skutki zażycia takich mieszanin mogą zagrażać życiu. Obecnie nie ma swoistego antidotum na zatrucia spowodowane nowymi narkotykami, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe.

Wzrasta także zjawisko pozamedycznego użycia środków leczniczych, takich jak benzodiazepiny czy fentanyl, który jest około 100 razy silniejszy niż morfina. Nadmierna dawka fentanylu może prowadzić do zgonu. W latach 2022–2023 udział grupy wiekowej do 18 roku życia w przypadkach zatruć środkami zastępczymi wzrósł z 16,2% do 22,0%.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi opublikowany został World Drug Report 2024. Wynika z niego, że w ciągu ostatniej dekady liczba użytkowników substancji psychoaktywnych zwiększyła się o 20%. Posiadanie i sprzedawanie nowych substancji psychoaktywnych jest nielegalne i podlega karze.

Źródło: GIS

Śr., 17 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła