Rada gminy nie może wprowadzić regulaminu sprawowania opieki nad uczniami dojeżdżającymi do szkół, bo gimbus to tylko potencjalne zagrożenie.
Taki regulamin przyjęła uchwałą Rada Gminy Ustronie Morskie. W uzasadnieniu uchwały napisano, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczniom dowożonym autobusem szkolnym, zarówno podczas jazdy, jak i wsiadania czy wysiadania z pojazdu. W tym dokumencie określone zostały także zasady postępowania kierowcy, obowiązki opiekuna przewożonych dzieci, zadania szkoły odpowiedzialnej za zapewnienie opiekuna w trakcie organizowanych przewozów, a także wskazywał miejsca postoju autobusu szkolnego.
Wojewoda zachodniopomorski stanął na stanowisku, że regulamin został uchwalony z przekroczeniem uprawnień, bo w tej sprawie nie zachodzą wszystkie wymienione w art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym warunki.
Organ nadzoru przypomniał, że do wydania przepisów porządkowych wymagane jest łączne wystąpienie wszystkich wymienionych przesłanek: regulamin jest niezbędny, jego zakres nie jest uregulowany w innych przepisach, a jego przyjęcie jest powodowane zagrożeniem jednej z kategorii dóbr wyszczególnionych enumeratywnie (ochrona życia lub zdrowia obywateli, zapewnienie porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego).
„Z istoty przepisów porządkowych wynika, że stanowią one regulację o charakterze wyjątkowym i ostatecznym. Wydaje się je w sytuacjach realnego zagrożenia dla chronionych dóbr, którego nie da się wyeliminować w żaden inny sposób” – podkreślił w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda.
Jak wyjaśnił, realne zagrożenie oznacza sytuację nieprzewidzianą, bezpośrednio zagrażającą jakiemuś dobru i na tyle oczywistą, że podjęcie odpowiednich działań jest nieodzowne np. katastrofa ekologiczna, klęska żywiołowa. Wydawanie tych przepisów może mieć więc miejsce w sytuacjach niecierpiących zwłoki.
„Okoliczności przedstawione przez Radę Gminy w uzasadnieniu nie stanowią realnego zagrożenia dla dóbr chronionych prawem, uzasadniającego wydanie przepisów porządkowych. Wskazują one jedynie na potencjalne, a nie realne zagrożenie” – stwierdził wojewoda i unieważnił w całości uchwałę wprowadzającą regulamin.
Źródło: samorzad.pap.pl